Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 05.03.2020 18:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 05.03.2020 18:51
ABONE OL

Son dakika: 'dan koronavirüs (Kovid-19) önlemi! Kabe'ye ziyaretler durduruldu

Son dakika haberi! Çin'in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüsün görüldüğü 'da, virüse karşı koruma tedbirleri kapsamında Kabe'de ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı. Öte yandan Suudi Arabistan, korona virüs vakalarının artması nedeniyle Kâbe’ye ziyaretleri durdurdu. Suudi yetkililer tedbir için dezenfekte işlemlerinin yapıldığını belirterek çalışmaların ardından Kabe’nin yeniden açılacağını belirtti.

İlk kez böyle görüntülendi!

Koronavirüse karşı koruma tedbirleri kapsamında, bugün Kabe'de tavaf bir süreliğine durdurularak, ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı.

İlaçlama ve temizlik sırasında Kabe'nin bu görüntüleri ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığından 27 Şubat'ta yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını sebebiyle umre ve ziyaretlerinin geçici olarak askıya alındığı duyurulmuştu.


SUUDİ ARABİSTAN, KORONA VİRÜS NEDENİYLE KâBE ZİYARETLERİNİ DURDURDU
Suudi Arabistan, korona virüs vakalarının artması nedeniyle Kâbe'ye ziyaretleri durdurdu. Suudi yetkililer tedbir için dezenfekte işlemlerinin yapıldığını belirterek çalışmaların ardından Kabe'nin yeniden açılacağını belirtti.

Suudi Arabistan'da korona virüs vaka sayısı 5'e yükseldi. Yeni tip korona virüsün (Kovid-19) artması nedeniyle Suudi yetkililer, durumun daha da kötüleşmemesi için hem yurt dışından hem de ülkede ikamet edenlerin umre ziyaretlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Tedbir için Kabe ve Mescid-i Nebevi ziyaretlere kapatıldı, dezenfekte çalışmaları başlatıldı. Virüsün yayılmaması için yapılan dezenfekte işlemlerinin ardından Kabe'nin yeniden açılacağı kaydedildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan ve Umre Bakan Yardımcısı Abdel-Fattah Mashat, "Suudi Arabistan'daki hükümet korona virüsünün yayılmasıyla misafirlerinin güvenliği ve emniyeti için bu yönde karar aldı" ifadesini kullandı. Mashat, "Umre ibadetini gerçekleştiren vatandaşların ülkelerine sağ salim dönmelerini sağlayacağız. En erken zamanda dönüşlerini kolaylaştırmak için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Suudi yetkililer korona virüsün ülkede ve dünyadaki etkilerinin ne kadar süreceği konusunda net bilgileri olmadığı için henüz hac ibadeti ile ilgili açıklamalarda bulunmanın erken olduğunu aktardı.