Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.03.2020 02:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.03.2020 02:36
ABONE OL

'li Bakan Esper’den paylaşımı: Biz 'yuz | Dikkat çeken “Türk general” detayı

ile arasında yapılan anlaşma gereği ABD kuvvetlerinin ’dan çekileceği konuşulurken ABD konuya ilişkin sosyal medya hesabında açıklamada bulundu. 2002’den bu yana ’ya destek olarak Afganistan’da asker bulunduran ’ye ’de ABD ve NATO’dan somut bir destek gelmezken Esper’in Afganistan'daki Türk birliğinin komutanı Tuğgeneral ’ın fotoğrafını “Biz NATO’yuz” etiketiyle paylaşması dikkati çekti.

Esper’den dikkat çeken paylaşım

, 'dan kuvvetlerinin çekilmesine ilişkin yaptığı paylaşımında "Biz NATO'yuz" etiketini kullanırken paylaşımın görselinde 'nin Afganistan Eğitim, Yardım ve Danışma Birliği Komutanı Tuğgeneral Şahin 'ın fotoğrafını kullandı.ile ABD arasında yapılan anlaşma gereği ABD kuvvetlerinin Afganistan'dan çekileceği konuşulurken ABD Savunma Bakanı Mark Esper konuya ilişkin sosyal medya hesabında açıklamada bulundu.

Esper, "Kararlı destek bölgesine seyahatimden sonra Afganistan'ın geleceğinden umutluyum. Taliban anlaşmalara uyarsa ABD kuvvetlerini koşulara bağlı bir şekilde azaltacaktır. Kuvvetlerimizi azaltırken ülkede ortaya çıkabilecek terör tehdidine saldırıda bulunma konusunda tereddüt etmeyeceğiz." ifadesini kullandı.

İkinci bir paylaşımda ise ABD'nin ülkedeki diğer ittifak kuvvetleri ile Afganistan'da görevli askerlerinin sayısını orantılı olarak azaltma konusunda yakından çalıştığını belirten Esper, "Bu savaşa birlikte girdiğimiz gibi buradan birlikte güçlerimizi azaltacağız ve nihayetinde birlikte çekileceğiz. Biz NATO'yuz" dedi.

ABD'li bakan bu paylaşımında Türkiye'nin Afganistan'nın başkenti Kabil'deki Eğitim, Yardım ve Danışma Birliği Komutanı Tuğgeneral Şahin Iğdır ile Kararlı Destek Operasyonu Komutanı Orgeneral Austin S. Miller'le el sıkışırken çekilmiş bir fotoğrafını kullandı.DİKKAT ÇEKEN TÜRKİYE DETAYI
2002'den bu yana NATO'ya destek olarak Afganistan'da asker bulunduran Türkiye'ye 'de ABD ve NATO'dan somut bir destek gelmezken Esper'in 'ın fotoğrafını "Biz NATO'yuz" etiketiyle paylaşması dikkati çekti.