Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 24.02.2020 13:11
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.02.2020 14:01
ABONE OL

'da meydana gelen 'ı vurdu! Uzmanlardan korkutan deprem açıklaması: Verilere bakılırsa 7 büyüklüğünde...

’da meydana gelen 5.9’luk ’ı vurdu. 4’ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği depremin ardından uzmanlardan dikkat çeken uyarılar geldi. (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. , A Haber’de yaptığı değerlendirmede ’da yaşanan depremler büyük bir depremin habercisi mi sorusunun yanıtını verdi. Alptekin, “Bu verilere dayanarak bölgede 7’ye yaklaşan depremler muhtemeldir ancak ne zaman yaşanacağı konusunda bir tahminde bulunmak kolay bir yol değildir” ifadelerini kullandı.

Dün sabah saatlerinde merkezli meydana gelen 5,9 i 'ın Başkale ilçesinde de etkili oldu. Van'da 4'ü çocuk 9 kişi hayatını kaybederken 50 kişinin de yaralandığı bildirildi. (İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. yaşanan depremleri ve süreçlerini A Haber'de değerlendirdi. Alptekin, bölgede geçmiş zamanlarda 7'nin üzerinde depremler yaşandığı ve bundan sonraki süreçte de bunun yaşanma ihtimalinin olduğunu belirtti.

"7'YE YAKLAŞAN DEPREMLER YAŞANABİLİR"
İstanbul Üniversitesi(İÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Alptekin şu önemli açıklamaları kaydetti:

"Bu depremlerin yaşanmasının esas sebebi, Afrika ve Arap levhalarının kuzeye doğru hareketleri sonucu, Eğe- Anadolu bloğunun batıya doğru kaymasıdır. Bu depremden zarar görmenin asıl sebebi yapılaşmalardır çünkü yaşanan deprem çok büyük değildir. 1960'lı yıllardan önce Doğu Anadolu'da yaşanan depremler çok daha büyük zararlara neden oluyordu. Bu konularda Türkiye büyük aşamalar kaydetmiştir. Bu gördüğümüz hasarlar eski yapılardan ileri gelmektedir. Elazığ'ı etkileyen deprem aynı kuşakta olan bir depremdir. Yani Arap levhasının kuzeye doğru hareketi sebebiyle bir sıkışma oluyor ve ters faylanma meydana geliyor. Bu bölgede geçmişte 7'nin üzerinde depremler yaşanmıştır ve aralarında bazıları 9 şiddetine kadar ulaşmıştır. Bu verilere dayanarak bölgede 7'ye yaklaşan depremler muhtemeldir ancak ne zaman yaşanacağı konusunda bir tahminde bulunmak kolay bir yol değildir. En doğrusu vatandaşların bu noktada tedbirler alması ve bölgeleri iyi analiz etmesi gerektiğidir."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.