Bugünkü
Takvim

Koronavirüs i Türk profesör umut oldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti doğumlu olduğunu söyleyen  Genel Müdürü Prof. Dr. , hayatının uzun bir bölümünü çalışmaları nedeniyle ABD'de geçirdiğini söyledi. Benter, 1991 yılında Amerika'da Cleveland Clinic Hastanesinde başlattığı çalışmalardaki sistemle koronavirüsü tedavi edebilecekleri söyledi. Öte yandan Benter, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile de konuyla ilgili bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti. İşte Benter'in A Haber muhabiri 'a yaptığı o çok özel açıklamalar...

  • Güncel
  • 23.02.2020 01:14
  •  - 
  • Son Güncelleme: 23.02.2020 01:15
ABONE OL
Koronavirüs için Türk profesör umut oldu

Yurt dışında uzun yıllar tıp alanında araştırmalar yürüten Genel Müdürü Prof. Dr. 'in 2015'te keşfettiği protein zinciri, dünyayı etkisi altına alan koronavirüse çare olabileceği belirtiliyor. İşte Benter'in, A Haber muhabiri 'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

KORONAVİRÜS İÇİN TÜRK PROFESÖR UMUT OLDU
'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ölümlerin artmasını alınan tedbirlerin yetersizliğine bağlayan Benter, "Aşı üretme çalışmaları yetersiz kalıyor, şu anda acilen yapılması gereken bir başka çözüm üretmek. Virüsün vücuda girdikten sonra zarar vermesini önlemek. Bizim bulduğumuz sistemdeki bir protein (AC2) virüslerin hücrenin içine girmesi için kullandığı kapıdır. Yani virüsler bu proteine bağlanarak hücrenin içine giriyor ve zarar veriyor. Daha önce yaptığımız çalışmalarda bu proteinin durdurabilmeyi başardık. Benzeri bir yaklaşımla bu proteini durdurabilirsek bu sorunu çözebiliriz." dedi.

"DÜNYA TARİHİNİN EN BÜYÜK SALGINI OLABİLİR"
Alınan tedbirlerin yetersiz olduğunun altını çizen Benter, "Belki de bu dünya tarihindeki en zararlı salgınlardan bir tanesi haline dönüşebilir. Acilen çözüm üretebilmek için çalışmalar yapılması gerekir. Çok ciddi çalışılırsa kısa sürede çözüm üretilebilir. Daha önceki tecrübelerimize göre birkaç ay içerisinde çözüm ortaya çıkar." dedi

Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüğünün ifade eden Benter, "Türkiye ile ortak çalışmalar yapabileceğimizi konuştuk. Türkiye'de çok değerli insalar var. Tecrübelerimizi bir araya getirebilirsek kısa sürede buna bir çözüm üretebiliriz" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.