Bugünkü
Takvim

Son dakika: destekli milisleri vurdu! Bölgede sıcak lar

Son dakika... Halep çevresindeki muhalif grupların denetimindeki yerlere ilerleyişini sürdüren rejim ordusu, Nubl ve Zehra arasındaki karayolu bağlantısını ele geçirmeyi amaçlıyor. Dün muhalif mevzilere yoğun saldırılar başlatıldı. Saldırılara bölgedeki milisleri de destek verdi. Halep’in batı kırsalından, muhalif güçler ile ’nın konuşlandığı noktalara saldıran rejim güçlerine, Nubl ve Zehra kasabalarından da İran milis güçleri tarafından destek verilmesine sert yanıt verildi. Rejim noktalarına TSK destekli muhalif gruplar tarafından yoğun top ve tank atışları yapılırken, Nubl ve Zehra kasabaları çevresindeki İran milisleri de vuruldu.

  • Güncel
  • 17.02.2020 09:43
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.02.2020 09:48
ABONE OL
Türkiye İran destekli milisleri vurdu!

Rusya destekli Suriye rejim ordusu, stratejik önemdeki M5 karayolunu kaybetmemek için bölgeye yoğun sevkiyat yapıyor. Rejim, gözünü Cilvegözü'ne açılan Bab el 'na dikti. Sınır kapısına 10 km yaklaşan rejim ordusu, stratejik önemdeki Halep-Zehra yolunu açmak için Rusya'nın desteğiyle bölgeyi bombalıyor. Rejimin saldırısı Halep'in batısındaki Kefernaha'ya yoğunlaştı. Saldırılar, dün Maarret el Numan kasabası ve çevresinde de etkili oldu. Rejim ordusu, kısa süre önce ele geçirdiği Halep'i Şam'a bağlayan, buradan Ortadoğu'ya açılan M5 karayolu ve çevresini kontrolü altında tutabilmek için bölgeye yeni takviye güç sevk etti. M5'in Halep'e uzanan kesimlerinde çok sayıda kontrol noktası oluşturan rejim kuvvetleri, yolu askeri amaçlı kullanıma açmak için mayın ve patlayıcıları temizlemeye çalışıyor.

BÖLGEDE SICAK ÇATIŞMALAR
Muhalif gruplar, rejim ordusunun ele geçirdiği İdlib'in doğu kırsalındaki Miznaz kasabasına dün saldırıya geçti. Muhalif gruplar ile rejim güçleri arasında şiddetli yaşandı. Çatışmalar kasaba ve çevresinde yoğunlaştı. Muhalifler, Rus destekli Suriye rejim kuvvetlerini durdurmak için bazı noktalarda intihar saldırıları gerçekleştirdi. Rejim ve milislerinin üslendiği mevziler ise Grad füzeleriyle vuruldu. Muhalifler, rejimin kasaba ve çevresinde konuşlu bulunan tank, askeri araç ve iş makinesini Tow füzesiyle vurdu.

SALDIRILAR KARŞILIKSIZ KALMADI
Halep çevresindeki muhalif grupların denetimindeki yerlere ilerleyişini sürdüren rejim ordusu, Nubl ve Zehra arasındaki karayolu bağlantısını ele geçirmeyi amaçlıyor. Dün muhalif mevzilere yoğun saldırılar başlatıldı. Saldırılara bölgedeki İran milisleri de destek verdi. Hürriyet'in haberine göre Halep'in batı kırsalından, muhalif güçler ile 'nın konuşlandığı noktalara saldıran rejim güçlerine, Nubl ve Zehra kasabalarından da İran milis güçleri tarafından destek verilmesine sert yanıt verildi. Rejim noktalarına TSK destekli muhalif gruplar tarafından yoğun top ve tank atışları yapılırken, Nubl ve Zehra kasabaları çevresindeki İran milisleri de vuruldu. Rejim ordusunun Halep-Zehra yolunu açmak için Anadan, Biyanun, Heyyan, Hureytan ve Kefer Hamra yerleşim birimlerini kontrol altına almaya yönelik saldırılarını artırdığı bildirildi.

Halep kırsalındaki rejim heddeflerine ise TSK tarafından ÇNRA füzesiyle atış yapıldı. Muhalif gruplar da Halep'in batısındaki Daret İzzeh'deki üslerden rejim mevzilerini vurdu. Saldırı sonrası buradaki muhalif mevziler, Rus savaş uçaklarınca bombalandı.

REJİM ORDUSU İLERLEYİŞİNİ SÜRDÜRDÜ
Rejim ordusu, 2012'den bu yana muhalif grupların denetiminde bulunan 'na açılan Bab el Hava Sınır Kapısı'nı almak için dün bölgede ilerleyişini sürdürdü. Rejimin 10 km mesafedeki mevzilerde kontrolü sağladığı bildirildi. Halep'in batısındaki 46. Alay Karargahı'nda kontrolü sağlayan Suriye rejim güçleri, eski Halep-İdlib yolu ve sınırdaki Bab el Hava Sınır Kapısı yolunun kesişme noktasına da ulaştı. Bölgedeki kaynaklar, rejim kuvvetlerinin Atarib kasabasına üç, Bab el Hava Sınır Kapısı'na yedi km mesafede olduğunu kaydetti. Rejim ordusu ayrıca Bab el Hava'ya olan kara harekâtını hava unsurlarıyla da destekledi.

SINIR BİRLİKLERİNE TAKVİYE
'deki farklı birliklerden takviye amacıyla 'ya gönderilen ve ilçedeki birliklerde bekletilen komandolar, hazırlıklarını tamamladı. Güvenlik önlemleri altında 100'ün üzerindeki komando, mühimmat, askeri araç, sinyal kesici ve askeri ambulansların da yer aldığı konvoy, sınır birliklerine gönderildi. Askeri araçların geçişi sırasında, vatandaşlar hoparlörden Fetih Suresi'ni okudu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.