Bugünkü
Takvim

Son dakika: Başkan Erdoğan ile Putin arasındaki kritik görüşme sona erdi

Son dakika haberine göre Başkan ile Rusya Devlet Başkanı arasında Berlin'de yapılan kritik görüşme sona erdi. Görüşmenin başında konuşan Erdoğan, "Siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir." dedi.

  • Güncel
  • 19.01.2020 12:49
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.01.2020 16:16
ABONE OL

Cumhurbaşkanı 'ın Berlin'deki Libya Zirvesi kapsamında Rusya Devlet Başkanı 'le görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, "Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir." ifadelerini kullandı.

"Siyasi sürecin ve çözümün diğer evrelerinin uygulanabilmesi için Hafter'in saldırgan tutumunun sona ermesi gerekmektedir." diyen Erdoğan, "Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı ancak girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanabilmiş olmasıyla alacağız." şeklinde konuştu.

Görüşmenin basına açık olan bölümünde söz alan Erdoğan, şunları söyledi:
"Samimi diyaloğumuza ve karşılıklı anlayışa dayalı çok boyutlu işbirliğimiz, ortak coğrafyamızdaki sorunların çözümü bakımından önemli katkılar sağlamaktadır. 2019 yılının ikili ikişkilerimiz bakımından gayet iyi değerlendirdik.

S-400 gibi uluslararası alanda ses getiren projeleri, karşı karşıya kaldığımız baskılara rağmen milli çıkarlarımızdan taviz vermeden kararlılıkla tamamladık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmeden önce Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es Sarrac'ı kabul etti.

TürkAkım gibi enerji alanındaki diğer büyük ortak girişimimiz olan Akkuyu Nükleer Güç Santral inşaası da stratejik bir niteliğe haizdir.

2020-2021 dönemini karşılıklı tarih yılı ilan ederek taçlandırabileceğimize yönelik düşüncemi İstanbul'da size aktarmıştım.

Ortak çabamız sahada nispi sükunet sağladı. Girişimlerimizin esas meyvesini Berlin Zirvesi'nin toplanmış olmasıyla alacağız.

Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun ve sarfettiğiniz çabanın farkındayız.

Biz de Sayın Sarrac'ı ikna etmek için çok çaba sarfettik ve çok teşekkür ediyoruz ki kabul ettiler.

Moskova Zirvesi'nde de üzerine düşen görevi yerine getirdiler.

Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafı neticede telkinlerimiz sonucunda beklentilerin tümünü karşılamamak suretiyle ateşkes anlaşmasını imzaladı. Metni imzalamayan Hafter ise siyasi çözümden değil, askeri çözümden olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Libya'nın barış ve huzura kavuşabilmesi için Berlin Zirvesi'nde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir."

Putin şöyle konuştu:
Sayın Cumhurbaşkanı, değerli dostum, sizlerle tekrar görüştüğüm için çok mutluyum.

Hepimiz İstanbul'da yapmış olduğumuz geziden memnunuz. 8 Ocak'ta bizim için oluşturduğunuz sıcak atmosferden memnunuz. TürkAkım açılış merasimine katıldık. Her iki ülke için, Avrupa ülkeleri için çok önemli bir olay.

Tüm alanlarda diyaloğumuz işe dayalı bir şekilde. Ortak noktalar bulmayı, uzlaşmayı öğrendik.

Özellikle bölgesel konularda Suriye, İran ve elbette Libya meselesi gibi konularda ciddi adımlar attık.

İstanbul'da Libya taraflarını ateşkese çağırdık.

Bir takım olayların olmasına rağmen taraflar yine de bize kulak verdiler, ateşkes verildi ve çatışmalar durduruldu. Bu başarılı netice sayesinde, bu toplantıya katılabiliyoruz.

Hem Libya tarafı hem de Avrupa tarafı Libya meselesi yüzünden endişeli. Avrupa'yı endişelendiren bir konu.

Kaddafi'nin ölmünden sonra mülteciler Avrupa'ya gelmeye başladı.

Faal bir şekilde Moskova'daki görüşme üzerine çalıştık ve Libya taraflarının kendi aralarında görüşmeyi sürdürmeleri bile bir başarıdır. Bunun için Dışişleri Bakanlarımıza teşekkür borçluyuz. Onlar ellerinden geleni yaptılar.

Bu ortak bildiriyi taraflardan biri desteklemese de ümidimizi kesmiyoruz. Meseleyi sonuçlandırmaya devam edeceğiz ve bu çatışmayı sona erdireceğiz.

kalan karakter 1000

Dulqarnein Dulqarnein

böyle hic bir iliski yürümez, ER YA GEC büyük savas da göze alinmali böyle aktörlerle, bu nedenle TÜRKIYE kimseye muhtac olamaz, intihar olur bu, "kendi" yasam tarzimizi bile baskasi YÜKLER bize, kendi eksenin 100 yil ve ya 500 yil hayal olur unutulur, ve belki ne müslüman ne türk kalir bu ANADOLUDA, kimligimizi unutturmak icin zaten cok önemli adimi attirdilar, kendi dilimizi bile okuyamaz haldeyiz, OSMANLICA kim biliyor yaziyor konusuyor? TARIHI eserleri sanati bilimi ilimi, ALLAH ASKINA yüzlerce binlerce yil BILIM ILIM EDEBIYAT birikintisini OKUYAMAZSINIZ osmanlica okumayi ögrenmezseniz... "kimliksiz bir yobaz gardrop kemalist" olursun neticede, git o zaman gavurun LATINCESINI ögren, (LISEDE OSMANLICA VE ARAPCA ÖGRET, ONLAR LATINCE lisede ogretiyor, ne bicim eziklik bu?) Kimligimizi unutmak Hz. ADEMI unutmak demek, babamizin yüzünü öz FITRATINI unutmak demek, ANAMIZIN yüzünü ve degerini unutmak demek, dini ALLAHI resülleri unutmak demek, kimliksiz ayak üstü les olmak demek...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.01.2020 16:06
Dulqarnein Dulqarnein

ENERJI reaktörlere gelince, TÜRKIYE acilen RUSYANIN yerine baska nükleer ülkelerle anlasma yapmak icin dosyalari hazirlamali, rusya bu isden vazgecegi kozu kulanma ihtimalinde, DURDUGU noktadan TÜRKIYENIN nükleer programi baska bir ülke ortakligi ile yürütülmesi icin GEREKEN tedbirler alinmali, mesela, rusyanin bin ihaneti nedeni ile TÜRKIYEYE baski olarak nükleer programi koz gibi kulanmaya kalkarsa, JAPONYA gibi bir ülkeyi devreye sokun ve TÜRKIYEYE nükleer enerji konusunda yardimci olsunlar, TÜRKIYEDE gaspci ruslar tarafindan isgal ALTINDA bulunan JAPONYANIN ADALARINI japonyaya ait TEZINE gücüyle destek vermeli... olaylar diplomasiyi böylede yürütmen gerek, bir ülke baska ülkeden rahatsizmi? seni anlamsiz sekilde bin bahane üretip köseye itmeyecemi kalkiyor? o zaman sen onu rahatsiz edecek KARARLI adimlarla baska ülkelerle yoluna devam edeceksin. RUSCU eziklerin dedikleri bos laf... TÜRKIYE RUSYAYA MUHTAC DEGIL! dünya bin tane daha FAIRPLAYER alternativlerle dolu, KÖR MÜYÜZ!?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.01.2020 15:52
Dulqarnein Dulqarnein

Türkiye hic bir alanda taviz vermeyecegini ve hic bir geri adim atilmayacagini YÜZÜNE samar indirir gibi nazikce anlatin, "tüm girimleriniz nafile" deyin, ya Türkiyenin dedigi olur yada AKDENIZ denilen gölümüzde hepiniz bogulursunuz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.01.2020 14:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.