Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.12.2019 10:11
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.12.2019 10:58
ABONE OL

Son dakika: 'den ilk İHA 'ye indi

Son dakika haberine göre Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı'ndan havalanan insansız hava aracı (İHA), Kuzey Türk Cumhuriyeti () 'na indi. Bu karar ile birlikte bölgede faaliyet gösteren gemilerimiz 24 saat mesafe ve ikmal sıkıntısı yaşamadan izlenebilecek.

Türkiye'nin KKTC'ye gönderme kararı aldığı İHA'lardan ilki yola çıktı. KKTC'ye hareket eden Bayraktar TB2 tipi İHA'nın, Türkiye saati ile 10.00'da KKTC'ye vardı. Doğu Akdeniz'de gerginliğin tırmandığı bu dönemde Türkiye, Libya'nın ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile de önemli bir adımmış oldu.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
KKTC Geçitkale Havaalanı'nın İHA'larla yürütülecek faaliyetler için kullanılmasına yönelik alınan kararın ardından başlatılan çalışmalar devam ediyor.

05.00'DA KKTC'YE HAREKET ETTİ
Bu kapsamda Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında bulunan Bayraktar TB2 tipi İHA, gerekli hazırlıklar sonrası saat 05.00'te Geçitkale Havaalanına uçtu. İHA yaklaşık 5 saatlik uçuşun ardından Geçitkale Havaalanı'na indi.


KKTC BAKANLAR KURULU KARARI ALMIŞTI
KKTC Bakanlar Kurulu, cuma günü, Geçitkale Havaalanı'nın İHA'larla yürütülecek faaliyetler için kullanılması kararı almıştı. KKTC hükümeti, Türkiye'nin talebi üzerine Geçitkale Havaalanı'nın Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına (KTBK) tahsis edilmesine onay vermişti.

KKTC'DEN AÇIKLAMA: BU KARAR TAMAMEN HUKUKİDİR
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, katıldığı canlı yayında konuya ilişkin şunları söyledi: "Teknik mahiyette bir ünitenin kurulması aşaması başlamış durumda. Aynı zamanda da Türkiye'den teknik bir heyet görüşmelerini yapıyor. Bunlar tabi teknik detaylar. Önemli olan burada KKTC ve Türk Hükümeti'nin bu yönde bir karar almış olmasıdır. Bundan sonra buraya kaç adet İHA'nın geldiğinin veya geleceğinin önemi yoktur. Bu karar hukuki bir karardır. Zaten bu bölgede devam eden İHA operasyonu mevcuttu. Bu karar ile birlikte Bölgede TPAO'nın faaliyetlerini takip eden İHA'ların mesafe ve ikmal sıkıntısı yaşamasının önüne geçilmiş oldu."

NATO STANDARTLARINDA BİR HAVAALANI
NTV Lefkoşa Temsilcisi Selim Sayarı, "Geçitkale Havalimanı'na bakacak olursak, burası sivil bir havalimanı olarak inşa edildi fakat, askeri amaçlar için de oldukça uygun hatta NATO standartlarında inşa edildi. Burada yüksek güvenlikli hangarlar, çok gelişmiş bir kule ve özellikle Geçitkale Havalimanı'nın uzun pisti hemen her tip askeri uçağın iniş ve kalkışına izin veriyor. Dolayısı ile İHA operasyonlarının yürütüleceği bir merkez haline gelecek. İleride gerek görülmesi halinde SİHA'lar da burada konuşlanacak. Hatta başka aşamalarda da bu havalimanı kullanılabilecek. Çünkü tam teşekküllü bir alt yapıya sahip bir havalimanından bahsediyoruz. Gözlemciler, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı mutabakat sonrası bir adım öne geçtiğini ifade ediyor. Türkiye hemen bunun ardından İHA hamlesi ile jeostratejik önemini pekiştirmiş oldu.