Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 11.12.2019 10:29
  • Son Güncelleme: 11.12.2019 10:31

muhalif olmayı yanlış anladı! Dünyanın bile imrenerek baktığı projelere çamur attı!

Vatandaşa yapılan her hizmete kaşı olmayı muhalefet sanan , bugüne kadar yapılan tüm önemli projeleri eleştirdi. CHP, ’ndan, ’a, Marmaray’dan ’na dünyanın bile imrenerek baktığı projelerin hepsine engel olmak için elinden geleni yaptı.

İktidarda bulunduğu dönemlerde hiçbir proje ve yatırım üretmeyen , geçmişte de sağ iktidarların ortaya koyduğu barajlardan boğaz köprülerine, yatırım projelerinden özelleştirmelere kadar bütün projelere sonuna kadar karşı çıktı. 'nin gelişmesi için yapılan her yatırıma karşı çıkan istemezükçü CHP zihniyeti, yatırımlar hayata geçince de mega projeleri karalama derdine düşüyor. CHP'nin, Türkiye'nin gelişmesi ve büyümesi adına halk desteği ile hayata geçirilen hemen her yeniliğine karşı çıkması, CHP için 'takoz' benzetmesinin yapılmasına neden oluyor.

Başta CHP'li olmak üzere tüm CHP'lilerin felaket olarak adlandırdığı, Batılı ülkeleri de endişelendiren 'un yıllık kazancının ise 6 milyar dolar olacağı ifade ediliyor. İlk kez tarafından gündeme gelen proje, 'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak amacıyla Karadeniz ile arasında yapay bir suyolu olacak. Uzunluğu 40 kilometre, genişliği 150 metre, derinliği ise 25 metre olacak kanalın hayata geçirilmesi halinde Boğaz tanker trafiğine tamamen kapatılacak.

UTANÇ DEDİĞİ KÖPRÜ PARA BASIYOR
İstanbul trafiği için hayati öneme sahip olan 3. Köprü'nün yapımı sırasında defalarca projeye karşı çıkan Kılıçdaroğlu, projenin durdurulması için elinden geleni yapmıştı. 'nü "utanç" olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu, köprünün zarar edeceğini iddia etti. 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü ve 322 metreyle de dünyanın en yüksek kulesine sahip Yavuz Sultan Selim Köprüsü, bu zamana kadar 6 milyar lira gelir elde etti.

EN İYİ HAVALİMANI SEÇİLDİ
CHP Genel Başkanı, bugün yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok uçuşun gerçekleştirildiği Havaalanı için "uçağın inmediği yere havaalanı yaptılar" diye algı oluşturarak yatırımları eleştirmişti. Türkiye'nin ikinci ve Avrupa'nın 12. en işlek havalimanı olan Sabiha Gökçen, 30 milyon ve üstü yolcuya sahip havalimanları arasından "Yılın En İyi Havalimanı" seçildi.

2 MİLYON EVE ELEKTRİK VERİYOR
Enerji açısından Türkiye'nin ilk büyük yatırımlarından biri olan 'nı "Kurbağalara göl olacak" diye karalayan CHP zihniyeti, "Bu kadar enerjiyi toprağa mı vereceksiniz" sözünü uzunca süre dillendirdi. 1966 yılında temeli atılan, 1974 yılında faaliyete geçen Keban Barajı, 45 yılı geride bıraktı. 45 yıldır ekonomiye önemli katkı sunan ve ülkenin enerji üretiminin yüzde 7'sini karşılayan Keban Barajı'nda üretilen elektrik yaklaşık 1 milyon 850 bin konutun ihtiyacını karşılıyor. HES'ler ise ülke ekonomisine bugüne kadar 174 milyar liralık katkı sağladı. Enerji bağımlılığını azaltmak için yerli kaynakları devreye sokan Türkiye, son 17 yılda hizmete aldığı 553 HES'ten 667 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretti.

1957'de dönemin Başbakanı , bugün İstanbul trafiğine nefes aldıran cadde ve bulvarlara yoğunlaştı. Barbaros Bulvarı, Büyükdere Caddesi, , Millet Caddesi ve Edirne Asfaltını açtı. CHP, Vatan Caddesi'nin genişliğine "Uçak mı indireceksiniz?" diye karşı çıktı.

KITALAR BİRLEŞTİ TASARRUF SAĞLANDI
Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı'nın altından karayolu ile birleştiren Avrasya 'ni ise "araç bile geçemez" diye eleştiren CHP zihniyeti yine hüsrana uğramıştı. Sultan Abdulhamid Han'ın hayalindeki proje olan Avrasya Tüp Geçidi'nden 2 yılda 31,5 milyon araç geçti. Resmi verilere göre tünelden günde ortalama 50 bin araç geçiyor. Tünelin sürücülere ve ekonomiye 2016-2017 yılındaki katkısı zaman, yakıt, emisyon, kaza maliyetleri açısından 1,2 milyar lira.

40 MİLYONU AŞKIN YOLCU SEYAHAT ETTİ
Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına öncülük eden 'na gereksiz diyen CHP, tarihi projeyi yargı yoluyla sürekli engellemeye çalıştı. Geçen yıl 29 Ekim'de yapılan resmi açılışın ardından hizmete başlayan İstanbul Havalimanı, bir yılda megapollerin nüfusundan fazla yolcu ağırladı. Tokyo, Yeni Delhi, Şanghay, Sao Paulo, Meksiko, Kahire, Pekin, Dakka ile New York gibi büyük kentlerin nüfusunu geride bırakan Yeni Havalimanı, yaptığı seferlerle 40 milyon 470 bin 45 kişi seyahat ettirdi.

YARIM MİLYAR YOLCU TAŞIDI
Dünyanın en büyük ve önemli projelerinden Türkiye'nin 153 yıllık rüyası Marmaray da CHP tarafından sürekli engellenmeye çalışıldı. "Tünellere su sızmaz mı? Tünel fay hattının yakınında. Deprem riski oluşturmaz mı?" gibi sorularla tarihi projeyi karalamaya çalışan CHP'liler şimdilerde Marmaray ile Anadolu yakasına gitmenin ayrıcalığını yaşıyor. İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli düşüncesi ilk defa Sultan Abdülmecid döneminde planlanmıştı.

İstanbul'un Avrupa ve Asya yakalarındaki demiryolu hatlarını İstanbul Boğazı altından tüp tünelle birleştiren 76 km'lik Marmaray, iki kıta arasında kesintisiz ulaşım sağlıyor.

Hayırcı zihniyetin 'facia' dediği Marmaray, 6 yılda 403 milyon kişi taşırken, 1.4 milyar lira ise gelir elde etti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.