Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 09.12.2019 16:07
  • Son Güncelleme: 09.12.2019 16:23

Başkanı İmamoğlu'ndan skandal açıklaması: 23 Haziran'da iptal edildi

Tüm dünyanın merakla beklediği için "'a ihanet projesi bile değil çok net bir cinayet projesidir." sözleriyle tepki çeken Başkanı , Ulaştırma Bakanı'nın 'Kanal İstanbul için İBB'yle imzalar atıldı' sözlerine verdiği karşılıkla bir skandala daha imza attı!

İmamoğlu'ndan skandal Kanal İstanbul açıklaması
Başkanı , tüm dünyanın merakla beklediği için "Özetle proje, İstanbul'a ihanet projesi bile değil çok net bir cinayet projesidir. Bu proje yapılırsa, İstanbul tarihsel birikimlerini kaybedecek. İstanbul'un böyle bir önceliği yoktur. İstanbul'da yeni rant alanları açmak amaçlanmıştır. Böyle bir şeyi düşünmek bile ihanettir" ifadelerini kullanarak büyük tepki çekmişti.

BİR SKANDAL AÇIKLAMA DAHA!
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal için tepki çeken "cinayet" açıklamalarının da ötesine giderek dev projenin "iptalinden" bahsetti!

İşte İmamoğlu'nun o ifadeleri:
"2012, 2014, 2015, 2016 hatta 2018'de de o dönemin yetkilileri ile aralarında yapılmış protokoller var kurum içinde. Ama protokol deyince Sayın Bakan, zannedersiniz ki, imzayı attık iş bitti. Eğer Sayın Bakan'ı bir imza kurtaracaksa ya da İstanbul'u bir imza mahvedecekse, hiç kusura bakmasın yani bu konuda da araştırma yapmamış. Sayın Bakan'ı hep uyarıyorum, araştırarak ve süreci derinlemesine analiz ederek beyanatta bulunması konusunda. Yine uyarımı yapmış olayım. Ama ne yazık ki talihsiz bir açıklama. Kaldı ki 23 Haziran 2019'da geçmişe dönük bu ve bu tür bütün anlaşmaları halk iptal etti zaten.

Yeni bir dönem başladı. Yani sesini çıkarmayan, ilgilenilmeyen değil, yeni bir dönem başladı. O bakımdan biz, 2019 23 Haziran itibari ile İstanbul'un konularına başka bir gözle bakıyoruz. Toplumun faydasını mı, bu şehrin faydasına mı? O gözle baktığımızda da Kanal İstanbul ile ilgili fikrimiz nettir. Bu netliğimizi Sayın Bakan 16 milyon insan nezdinde hala hissedememiş diye anlıyorum. Anlayacaktır. Hiçbir hukuki geçerliliği olmayan anlaşmalar. Örnek X yılında, 2014'te 2015'te neyse, bütün anlaşmalar var. 'Şu planını sizin Bimtaş şirketiniz yapsın. Şu plan sürecini kurumununuz şu birimi tamamlasın' diye karşılıklı protokoller… Onlar öyle bağlayıcılığı ve geçerliliği olan işler değildir. Bakanlık yazar ama o tebliği alan ve yorumlayan buradaki kurumlar var.

Arkadaşlarım zaten gerekli cevapları yazacaklar. Niçin geçersiz olduğu ya da hangi işlemin yapılması gerektiği konusunda. Ki altını çiziyorum bakın bu tür meseleler protokol ile olmaz. Yani sanki İBB olarak bir yeri sattık, bakanlık da aldı, iş bitti… Böyle bir şey değil ki. 16 milyon insanın yaşamından bahsediyoruz. Yani bu şehri tehdit eden unsurlardan bahsediyoruz. Yine söylüyorum. İçeriği boş, talihsiz bir Ulaştırma Bakanı açıklaması daha."

BAKAN TURHAN'IN AÇIKLAMALARI:
İstanbul'un yarınını kurtaracak proje olarak görülen Kanal İstanbul ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Kanal İstanbul, 'nı kazalardan kurtaracak projedir. 2011'den bu yana yaptığımız bu titiz çalışmaların sonucunda toplamda 52 kurumun olumlu görüşünü aldık." demiş ve güzergahta, mevcut ve planlanan diğer kurumlara ait projelerle ilgili görevlerin belirlenmesi ve yerine getirilmesi için Bakanlıklar ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında da iş birliği protokolü imzalandığını ifade etmişti.


İLBER ORTAYLI PROJENİN ÖNEMİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI
İlber Ortaylı, Kanal İstanbul'un yapılmasının önemini vurgulayarak, "Zaten Lozan çok değişti. Daha da değişecek. Montrö, Lozan'ın tashihi demektir. Daha da tashih edilecek. Çünkü İstanbul Boğazı'ndan bu kadar silip geçemezsin. Aksi takdirde her gün deniz kazaları olur. Bundan sonraki ciddi bir hükümetin programı o Çılgın Kanal denen kanalın yapılmasıdır. Çılgın Kanal bu hükümet istedi diye 'çılgın' değil o. Onu aklı başında jeologlar bu işin lazım olduğunu söylüyorlar. Çok önemli çünkü İstanbul Boğazı milletlerarası bir trafiğe müsait değildir" ifadelerini kullanmıştı.

kalan karakter 1000

TC TC

Dikkat et bir sabah işsiz ve koltuksuz kalıp kafese girebilirsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.12.2019 11:47
KARAKALEM KARAKALEM

SİZ KİMSİNİZ Kİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN BAKANINI UYARIYORSUNUZ, KENDİNİZİ NE ZANNEDİYORSUNUZ. HALK SİZİ YAPILAN PROJELERİ İPTAL ETSİN DİYE SEÇTİYSE EĞER ETTİKLERİNİ BULDU DEMEKTİR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2019 17:31
polatb polatb

Dünya üzerinde işi Türkiye Cumhuriyetine muhalefet olmak olan tek parti chp

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.12.2019 17:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.