Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 09.09.2019 10:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.09.2019 17:21
ABONE OL

Adalet Bakanı Gül kadın leri hakkında net konuştu: "Eğer bir kadın kurtulacaksa 'yı bile değiştiririz"

Kadın lerinin son yıllarda giderek artması hakkında Adalet Bakanı Abdülhamit Gül açıklamalarda bulundu. Kadın cinayetlerinde bilinçlendirmenin önemli bir rol oynadığını dile getiren Gül, "Biz eğer bir insan, bir kadın kurtulacaksa değil yasayı, ’yı bile değiştiririz. Eksikliğin kanunlarımızda ve düzenlemelerde mi, yoksa hayatın olağan akışında başka sebepler mi bu konuyu etkiliyor, buna bakmamız lazım" şeklinde konuştu.

Son yıllarda giderek artan kadın leri, yasalarda bu konuyla ilgili caydırıcı değişiklik olacak mı sousunu akıllara getirdi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Kadına karşı şiddet dünyanın ortak sorunudur. Şiddetin her türlüsünü, özellikle kadın ve çocuklarımıza karşı şiddeti reddediyor ve kınıyoruz. Bu tür olaylara sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Kadına şiddete karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerin daha etkin uygulanmasında gerek kolluk güçlerimiz gerekse adalet teşkilatımız canla başla çalışmaktadır. Bu konuda topyekûn bir bilinçlenme ve hassasiyet önemlidir. olarak tedbirlerin ve cezaların caydırıcılık etkisini analiz edeceğiz. Sorunuza karşılık şunu diyebilirim. Biz eğer bir insan, bir kadın kurtulacaksa değil yasayı, 'yı bile değiştiririz. Eksikliğin kanunlarımızda ve düzenlemelerde mi, yoksa hayatın olağan akışında başka sebepler mi bu konuyu etkiliyor, buna bakmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Abdülhamit Gül'ün konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

"BİR KADIN KURTULACAKSA ANAYASA'YI BİLE DEĞİŞTİRİRİZ"
"Kadına karşı şiddet dünyanın ortak sorunudur. Şiddetin her türlüsünü, özellikle kadın ve çocuklarımıza karşı şiddeti reddediyor ve kınıyoruz. Bu tür olaylara sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Kadına şiddete karşı koruyucu ve önleyici tedbirlerin daha etkin uygulanmasında gerek kolluk güçlerimiz gerekse adalet teşkilatımız canla başla çalışmaktadır.

"2019 yılında hâkimlerimiz 375 bin 425 tedbir kararı vermiştir. Savcılıklarımız ve mülki amirlerimiz her başvuruyu ivedilikle, öncelikle değerlendirmektedir. Çünkü tedbirlerin önleyici olanlarını harekete geçirmek doğru olandır. Mevzuatımız da bu yöndedir. Ayrıca ceza mevzuatımızda da bu konu ile ilgili suçlulara en ağır cezalar verilmektedir."

"Bu konuda topyekûn bir bilinçlenme ve hassasiyet önemlidir. Adalet Bakanlığı olarak tedbirlerin ve cezaların caydırıcılık etkisini analiz edeceğiz. Sorunuza karşılık şunu diyebilirim. Biz eğer bir insan, bir kadın kurtulacaksa değil yasayı, Anayasa'yı bile değiştiririz. Eksikliğin kanunlarımızda ve düzenlemelerde mi, yoksa hayatın olağan akışında başka sebepler mi bu konuyu etkiliyor, buna bakmamız lazım. İnsanları şiddete iten sebeplerin tümüne eşzamanlı bakmak, bunu da bütün kamu kurumları ve bütün toplum kesimleri ile birlikte yapmak zorundayız. Ortak akılla bakmamız lazım." (Hürriyet)