Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 30.07.2019 16:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.07.2019 17:46
ABONE OL

'nin torpilci başkanı 'un ilk skandalı bu değil!

Takvim'in ortaya çıkardığı torpil olayıyla gündeme gelen 'li Belediye Başkanı Ramazan 'un ilk skandalı bu değil. Üniversite öğrencisi oğlu 'u A.Ş.’ye müdür yardımcısı olarak atayan CHP'li başkanın 2006 yılında Atatürk Meydanı olarak düzenlenen alanda 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda açılan Atatürk heykelinin yanına kadın ve erkeği sembolize etmek için kendisi ile eşi Afet Uygur'un heykelini yaptırmıştı.

CHP'nin torpilci başkanının ilk skandalı bu değil!

'li Belediye Başkanı Ramazan , oğlu 'u belediye şirketi olan A.Ş.'ye müdür yardımcısı olarak atamış ve Takvim bu skandalı ortaya çıkarmıştı.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından büyük tepki gelmiş ve CHP'li Başkan Uygur, "Güvenebileceğim kimse yoktu, geçici bir görevlendirme" diyerek atamayı savunsa da kamuoyundan gelen tepkilerin ardından geri adım atarak, oğlunun görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

TORPİLİ HAKARETLE SAVUNDU
Torbalı Belediye Başkanı Uygur'un müdür yardımcılığına atanan oğlu Efe Uygur ise sosyal medyadan skandal bir mesaj paylaşmış. Torpil olayını hakaret ederek savunmuştu. Uygur, kendisine gelen tepkiler sonrasında kişisel sosyal medya hesabından "Allah'a şükür sizin gibi hırsız da değiliz, sizin gibi köpek de değiliz…" ifadelerine yer vermişti.

HEYKEL SKANDALI
Türkiye'nin gündemine oturan CHP'li Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur'un ilk vukuatı bu torpil skandalı değil.

Torbalı'da daha önceki dönemlerde de belediye başkanlığı yapan Uygur, 2006 yılında Türkiye'nin gündemine ilçedeki bir heykel tartışmasıyla gelmişti. O dönem gündeme gelen haberlerde "Atatürk Meydanı olarak düzenlenen alanda 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda açılan Atatürk heykelinin yanına kadın ve erkeği sembolize etmek için Belediye Başkanı İsmail Uygur ile eşi Afet Uygur'un heykelinin yapılması şaşkınlık yarattı" ifadeleri yer almıştı.


Atatürk heykelinin yanına kadın ve erkeği sembolize etmek için yapılan Belediye Başkanı İsmail Uygur ile eşi Afet Uygur'un heykeli

2006 yılında yayınlanan haberde şu ifadelere yer verilmişti;

"Torbalı'da daha önce belediyenin işlettiği petrol istasyonun yıkılmasıyla açılan alana Atatürk'ün tek başına olduğu heykel dikildi. İlçede yapılan tüm resmi törenler uzun süre burada düzenlendi. İki ay önce anıt buradan kaldırıldı. İlçede, iki ay boyunca Atatürk heykeli yer almadı. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda ise yeniden düzenlenip Atatürk Meydanı adı verilen alana yerleştirilen yeni Atatürk anıtı törenle açıldı. Anıtın kurdelesinin kesilmesinden sonra, üzerindeki bayrağın alınmasıyla ortaya çıkan Atatürk ve iki yanında yer alan kadın ile erkek heykelini görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Atatürk'ün elinde 'Nutuk' yazılı eserini tuttuğu bronzdan yapılmış heykelin yanında elinde Türk bayrağı bulunan bir erkek ile diğer tarafında elinde meşale tutan bir kadının, Torbalı Belediye Başkanı İsmali Uygur ile eşi Afet Uygur'a olan ilginç benzerliği dikkat çekerek şaşkınlık yarattı."

"PROJEYİ BAŞKANA İLETTİK"
Heykeli yapan 3 heykeltraştan biri olan Zafer Dağdeviren de çalışma sırasında canlı model kullandıklarını belirterek. Sadece erkeğin yüzünü Başkan Uygur'un fotoğrafına bakarak yaptıklarını dile getirdi. Heykeli, heykeltraş arkadaşları Derya Ersoy ve Ali Yaldır ile birlikte 9 aylık bir çalışma sonucu yaptıklarını anlatan Zafer Dağdeviren, "Böyle bir projemiz olduğunu başkana ilettik. Kendisiyle görüşüp anlaştık. Heykeli yaparken canlı moddeller kullandık. Eşini hiç görmedik. Heykeldeki erkek ise başkanın yüzünü andırıyor. Yüzünün benzemesi normal. Başkanın yüzü de güzel. Biraz olsun onun yüzünü andırmak istedik." ifadelerine yer vermişti.

'ATATÜRK'ÜN MANEVİ ŞAHSİYETİNE HAKARET'
Dönemin AK Parti İlçe Başkanı Mahmut Atilla Kaya, bundan sonra törenlerde çelenkleri Başkan'ın heykelinin önüne bırakmayacaklarını belirterek, "Ya tören alanı değiştirilsin ya da Atatürk'ün yanındaki başkanın heykeli kaldırılsın. Dünyanın hiçbir yerinde bir belediye başkanının kendi görev süresinde kendi heykelini diktirdiği görülmemiştir. Başkan bir ilke imza attı. Biz bunu Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret olarak görüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

CHP'Lİ ESKİ BAŞKANDAN DA TEPKİ GELMİŞTİ
Belediyenin CHP'li eski Başkanı Ertan Ünver ise, konunun üzerinde hassasiyetle durulması gerektiğini belirtmiş. "Bir belediye başkanının kendisi ve eşini heykelini yaptırıp, Atatürk'ün yanına koymasının yanlış olduğunu söyleyen Ünver, "Birisi başkana kızdı ve gitti heykele saldırdı. Bu saldırı İsmail Uygur'a mı yapılmış sayılacak, yoksa Atatürk'e mi? Traji komik bir durum" ifadelerini kullanmıştı.

'HEYKELTRAŞLAR SÜRPRİZ YAPMAK İSTEMİŞ'
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur ise gösterilen tepkilere bir anlam veremediğini belirterek şunları söylemişti:

"Burada olan heykel eski olduğu için yenisini yaptırdık. Heykeltraş arkadaşlar bana bir süpriz yapmak istemiş. Heykeli bana benzetmek istemişler, ama benzetememişler. Ben kimseden heykelimi yapın diye bir istekte bulunmadım. Bu heykeli yapan kişi ilçede yaşıyor. Saçı ve yüzü biraz benzemiş ama, başka benzeyen bir yanı yok. Keşke daha fazla benzeseydi. Eğer 'Atatürk'ün yanında olan heykele benzemek hoşunuza gitti mi' diye sorarsanız, 'Atatürk'ün yanında bayrak sallayan bir genç olmak kimin hoşuna gitmez. Atatürk'ün yanındaki kişiler, kesinlikle ben ve eşim değiliz."

GERİ ADIM ATMIŞTI
Heykel diken ve tepkiler üzerine sökmek zorunda kalan CHP'li Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, geri adım atmış ve heykeldeki erkek figürünün yüzü değiştirilip, 20 ay sonra yeniden yerine dikilmişti.