Bugünkü
Takvim

'li Tezcan için harekete geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan avukatı aracılığıyla 'li Tezcan hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP Sözcüsü hakkında başlattığı öğrenildi.

  • Güncel
  • 31.10.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 31.10.2017 11:14
ABONE OL
Savcılık CHP'li Tezcan için harekete geçti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sözcüsü hakkında başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan hakkında, Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesindeki yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten suç duyurusunda bulunmuştu.

10 SAYFALIK SUÇ DUYURUSU DİLEKÇESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili Erdoğan adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 10 sayfalık suç duyurusu dilekçesi verdi.

Tezcan'ın yaptığı konuşmaya yer verilen dilekçede, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinde düzenlenen "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçunun işlendiği belirtildi.

"ALGI OLUŞTURMAK AMACIYLA İÇERİDE VE DIŞARIDA KAMPANYA BAŞLATILMIŞTIR"
Tezcan'ın açıklamalarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yeni bir kampanyanın parçası olduğu ve olayın münferit bir hadise olarak değerlendirilmesinin mümkün olamayacağı bildirilen dilekçede, "Bilindiği gibi 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden önceki zaman diliminde FETÖ öncülüğünde Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olarak diktatör algısı oluşturmak maksadıyla içeride ve dışarıda bir kampanya başlatılmıştır. Şüphelinin mensubu olduğu parti de genel başkan düzeyinde bu kampanyayı sahiplenmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında diktatör algısı oluşturmak için yoğun bir çaba sarf etmiştir." değerlendirmesine yer verildi.

"İFADELER, YENİKAPI RUHUNUN AÇIK BİR İHLALİ MAHİYETİNDEDİR"
FETÖ'nün darbe girişiminin, söz konusu kampanyanın 15 Temmuz darbe girişimine meşruiyet kazandırmak ve darbenin başarılı olması halinde özellikle yurt dışında "diktatör devrildi" algısı oluşturmak amacıyla planlanıp icra edildiği hususunda bir tereddüdün bulunmadığı vurgulanan dilekçede, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede şüpheli Bülent Tezcan'ın açıklamalarını, Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik olası yeni planlamaların bir parçası olarak değerlendirmek yerinde olacaktır. Yine belirtmek gerekir ki şüphelinin Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik sarf edilen ifadeler, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tahsis edilen Yenikapı ruhunun açık bir ihlali mahiyetindedir.

Geçmişte olduğu gibi bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu iyi niyetin şüpheli ve mensubu bulunduğu partide hiçbir karşılığının bulunmadığı, aksine tüm iyi niyetli çabalara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik kötü niyetli yaklaşımların dozunu artırarak devam ettiğini tarihe not düşmek açısından özellikle vurgulamak isteriz."

İŞTE DİLEKÇEDE YER VERİLEN İFADELER…
Tezcan'ın açıklamaları ve paylaşımlarının düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine işaret edilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

"Sonuç olarak şüpheli, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı açıklamalarla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliğini, saygınlığını ve itibarını hedef alarak atılı suçu alenen işlemiştir. Aleniyet, hakaret suçunun belirsiz sayıdaki kimse tarafından bilinip görülebileceği şekilde işlenmesidir. Basına yönelik yapılan açıklamayla, suça konu ifadelerin birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup, somut olayda suçun nitelikli hali olan ikinci fıkrasının uygulanması gerekir."

KAMU DAVASI AÇILMASI TALEP EDİLDİ
Dilekçede, CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan hakkında üzerine atılı suçtan soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.
Bu arada, Türk Ceza Kanunu'nun "Cumhurbaşkanına hakaret" başlıklı 299. maddesi şöyle:

"Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Verilecek ceza, suçun alenen işlenmesi halinde, altıda biri; basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde, üçte biri oranında artırılır. Bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, Adalet Bakanının iznine bağlıdır."

kalan karakter 1000

arı balı arı balı

kişiyi karekteri büyütür hakareti küçültür.bu vekilin bunu düşünecek ne aklı ne zamanı var.el aklıyla düşünen kendi eliyle başını dövermiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.11.2017 03:49
vtnds vtnds

bu soysuzu atin vATANDASLIKTAN ,istemiyoruz bunlari mecliste,.!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.11.2017 07:53
Yörük Yörük

Bu karakter fukarası sözüm ona dikta bir ülkede olsa bırakın konuşmayı cümle kuracak yürek varmıdır.söze bakarım lafmı diye,söyleyene bakarım adam mı diye.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.10.2017 13:43
ali ali

sandıkla gelen seçilmiş birine diktatör diyen kimseyi öncelikle millete hakaretten ve toplumun huzurunu bozmaktan topluma nifak sokmaktan ötürü millet vekilliğinin düşmesi lazım artı hapis cezası ağır olmalı önüne gelen milletin seçtiğine karşı bu ağır suçu işlememeli bu millete devlete hakarettir haddi aşmaktır seçilmiş birine diktatör diyene hukuken dünya dar edilmeli ibret olmalı türkiye bir hukuk devletidir özgür bir ülkedir hukuk ve demokratik bir ülkede seçilmiş birine böyle saçma sapan söylemlere bir an önce son verilmeli yasalar çıkartılmalı zavallı insanlar hem kendilerine hemde ülkelerine zarar verirler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.10.2017 12:43
ALP ARSLAN ALP ARSLAN

BUNLARI POŞETE KOYALIM DİYECEĞİM DE POŞET TE KABUL ETMEZ ATAR İÇİNDEN İNANIN....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.10.2017 11:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.