;
Bergama’da hayet yokmuş!
İzmir'in İlçesi'ndeki, Pergamon nekropollerindeki (mezarlıklar) kazılarda bulunan 2 bin yıllık iskeletlerin üzerinde yapılan çalışmalar sonuç verdi. Münih Üniversitesi'nden paleoantropolog Prof. Dr. Wolf Rüdiger Teegen'in yürüttüğü incelemelerde eski Bergamalılar'ın yemeiçme alışkanlıkları ve hastalıkları tespit edildi. Araştırmalarda o dönemde kadınların ortalama yaşı 30, erkeklerin ise 40 yıl olduğu, çocuk ölüm oranının çok yüksek olduğu ortaya çıktı. Ayrıca sağlıklı bir kemik gelişiminden yoksun oldukları belirlendi. Prof. Dr. Teegen'e göre, iskeletlerde yapılan analizlerde antik dönemde Pergamonlular'ın daha çok tahıl ve sebze ağırlıklı beslendikleri, ayrıca toplumun çoğunluğunun et yemediği ortaya çıktı.
Etiketler:

kalan karakter 1000

Sermin Carim Sermin Carim

Demek ki protein en önemli besin kaynağı olduğu en önemli bir kanıt .Yaş ortalamalarının ölüm yaşları ,çok genç kıyamam..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.09.2017 11:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.