;

'a kadar iki

, cumhurbaşkanlığı sistemine geçilecek yılına kadar nasıl bir hükümet ile gidileceğine ilişkin iki geliştirdi. Bunlardan ilki yarı , ikincisi ise başbakanlık makamının kaldırılması, cumhurbaşkanının ile kendisine verilen yetkileri kullanması yönünde.

2019a kadar iki model
kurmayları, cumhurbaşkanlığı sisteminin referandumda kabul edilmesinden cumhurbaşkanlığı ve parlamento lerinin yapılacağı yılına kadarki yaklaşık 2,5 yıllık sürecin nasıl bir sistemle geçileceğine ilişkin bir çalışma yaptı. ile görüşmeler sonrasında netleşecek ler şöyle:

YARI BAŞKANLIK
değişikliğinin halk tarafından kabul edilmesinden cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılacağı 2019 yılına kadar geçecek yaklaşık 2,5 yıllık sürede Fransa'dakine benzer bir yarı başkanlık modeli uygulanacak. Başbakan görevine devam edecek ancak Bakanlar Kuruluna cumhurbaşkanı başkanlık edecek. Bakanları görevden alıp atayacak. Cumhurbaşkanı yeni sistemde kendisine verilen yetkilerin bir bölümünü kullanabilecek. Bu süreçte kurumlar yeni döneme hazırlanacak.

BAŞBAKAN OLMAYACAK
İkinci formüle göre ise seçimler 2019 yılında yapılsa da sistem fiili olarak yürürlüğe girecek. Başbakanlık makamı ortadan kalkacak. Bakanlar Kurulu doğrudan cumhurbaşkanına bağlı olacak. Cumhurbaşkanı aynı zamanda kendisine verilen yeni yetkileri kullanacak. Bu süre içinde Bakanlar Kuruluna geçiş döneminde milletvekilleri arasından da atama yapılması da konuşuluyor.

CUMHURBAŞKANI OLAMAZSA PARLAMENTOYA
MHP, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ayrı tarihlerde yapılmasını önerdi. AK Parti iki seçimin birlikte yapılması konusunda "ABD'de seçimlerin ayrı yapılması tartışılıyor. Fransa da ayrı tarihlerde yapılan seçimlerin sıkıntı yarattığı gördü" diyerek MHP'yi ikna etmeye çalışacak.
AK Parti, parti genel başkanlarının, iki seçimin birlikte yapılması halinde cumhurbaşkanlığına aday olup kazanamaması halinde parlamento dışında da kalmasını önleyecek bir formül üzerinde duruyor. Buna göre bir genel başkan hem genel başkan hem de milletvekilliği için aday olabilecek. Cumhurbaşkanı seçilemezse milletvekili olarak yoluna devam edebilecek.

ZÜBEYDE YALÇIN
  • 01 Aralık 2016, Perşembe

kalan karakter 1000

hado hado

Reis olmazsa olmaz yoksa bunlar 200 yıldır bizi sömürüyorlar batı batı deyip memleketi ne hale getirdiler içimizde olan batıya çalışan binlerce insan var biz kendi benliğimizi kaybetmeden bunları boşa çıkaracağız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.12.2016 09:50
ihsan ihsan

halk kabul ederse hala başbakanlıkmı olur niye değiştiriyorsunuz anayasayı gerekli olan neyse o kurulur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.12.2016 09:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.