Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.10.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 27.10.2015 03:45

"Bunun adı darbedir"

FETÖ'nün finans kaynağı İpek Koza Holding'e kayyum atanmasını Davutoğlu atv-a haber yayınında değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu Bunun adı darbedir
atv a haber ortak yayınında gündemi değerlendirdi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün finansörü İpek Koza Holding'e kayyum atanmasıyla ilgili Başbakan Davutoğlu, "Paralel yapının devlet içindeki faaliyetleri, yürütmeye ve yargıya sızarak devlete dönük yaptığı eylemler ortak bir dosya içerisinde değerlendirmeli. Bu süreçte, bu firmalar da finansal destek sağladı. Bunun adı darbedir, öyle ya da böyle. Hukuka intikal etmiş bir konu" diye konuştu.Koza İpek Holding ve şirketlerine kayyum atanması ve Paralel Yapı ile mücadeleye ilişkin görüşleri sorulan Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti:

► Bütün bunlar hukuki süreçler. Yani hükümet olarak biz buna müdahil, öyle veya müdahil olmak durumunda değiliz. Bir kere bu hukuka intikal etmiş olan ve hukuki bakımdan da tekemmül etmesi gereken bir dosyadan bahsediyoruz. Dolayısıyla onu hukuki sürecin doğası içinde değerlendirmek lazım.

► Paralel Yapı'nın devlet içindeki faaliyetleri ve yürütmeyle ilgili, yürütmeye sızarak veya yargıya sızarak devlete dönük yaptığı eylemler ve bu anlamda da bu şirketler üzerinden sağlanan finansman, ortak bir dosya içinde değerlendirilmesi gereken hususlar. Dediğim gibi bunlar hukuka intikal etmiş ve savcılık gerekli işlemleri yaparak gerekli kararları aldı. Bunun üzerinde ekstra bir yorum yapmaya gerek olmaksızın bu hukuki sürecin sonuçlarını herkesin kabullenmesi icap eder.

► Diğer konuda zaten daha önce yaptığımız açıklamalar ve girişimler var. Çok açık bir şekilde bir sivil toplum niteliğini çoktan kaybetmiş olan ve devlete nüfuz ederek bürokrasi üzerinden halkın yetki verdiği meşru yönetimi değiştirme ya da o yönetimi değiştirme ya da o yönetim üzerinde baskı oluşturmak için yapılan faaliyetler var. Bunun adı darbedir, öyle veya böyle.

Herkes ayağını denk alsın

► Darbe nihayette nedir? Bu ülkeyi kim idare edeceği konusundaki merciinin neresi olduğuyla ilgili bir sorudur bu. Eğer merci halk ise halkın oylarıyla seçilmiş bir hükümet iş başındayken, o hükümetin bürokrasisi ona uymak zorundadır."

► Ola ki hükümet içinde veya siyasi kadrolar içinde hata mı var? O da yargı süreci içinde ortaya çıkarılır? Ama siz yargıyı kontrol altına tümüyle alarak, bunun emniyetle ilgili bağlantılarını kontrol altına alarak birlikte siyaset yapmaya kalkarsanız, siyaset yapması gereken siyasi kadronun yerine siz bunu yapmaya kalkarsanız, sonunda da hesap vermek durumunda olmayacaksanız, bu 12 Eylül'de yapılan şey. Onu asker yapmıştı, bunu polis yapmış olur. Dolayısıyla bürokrasi rolünü bilecek.

► Bürokrat talimatı meşru hükümetten alır. Dışarıdaki bir imam, imam demek bile benim... İmamlar adına özür dileyerek söylüyorum. Dışarıdaki bir paralel otoritenin talimatıyla bürokrat hareket etti mi o bürokrat ya bürokratlığı bırakacak ya da o otoriteye itaat etmeyecek. Bürokrasinin modern, çağdaş devletlerde rolü, konumu budur."

kalan karakter 1000

HALK 2 HALK 2

selahattin demirtas fox tvye cikacakmis vazgecmis :) cunku sorulardan korktu terlemek istemedi sanirim , cunku yalan soyleyen adam zaten yuzunden belli olur diye tedirgin oldu halktan korktu diye miting bile yapmadi. kurban olsun kurt halkina . kukladan baska bi sey degil

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 27.10.2015 01:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.