Bugünkü
Takvim

lobisi

, rant için Oteli'nin bahçesindeki anıt değeri taşıyan bin 56 ağacı kestirmek istedi. Ancak Anıtlar Kurulu bunu engelledi. O kurulda yer alan bir isim ise bölge için tehlikenin devam ettiğini söyledi: "Aydın Doğan lobi yapıp kendisine destek veren kurul üyesi bulduğunda Hilton'un arazisine dozerle girecektir."

ABONE OL
Hilton lobisi

Aydın Doğan, "Hükümet kurup, hükümet yıkmakla" övündü. Her daim kaos lobisinin öncüsüydü. Gezi eylemlerinin de savunucusu kesildi. Başta Hürriyet olmak üzere tüm medya organlarıyla "ağaçları" bahane etti ve Gezi'ye tam destek verdi. Ancak Gezi'de "Ağaçlar kesiliyor" deyip yaygara kopartan Doğan'ın tam bir doğa düşmanı olduğu belirlendi. Doğan, Boğaz'a nazır Oteli'nin arazisine otel, AVM ve konut inşaa etmek istedi. Arazideki bin 56 ağacı kesmek için harekete geçti. Ancak bu engellense de bölge için tehlike henüz geçmiş değildi!

HAPİS CEZASI BİLE VAR
'ın Hilton Oteli'nin arazisine yapmak istediği rezidans için proje sunduğu 7 kişilik Anıtlar Kurulu'nda yer alan bir görevli önemli bilgiler paylaştı. Adını vermek istemeyen kurul üyesi, o dönem kendisinin de 7 kişilik kurulda olduğunu söyledi. Hilton'un arazisine yapılmak istenen rezidans için Şişli Belediyesi'nden kendilerine proje geldiğini söyledi. Söz konusu üyenin anlattıklarına göre; Hilton arazisine yapılacak otel ve AVM'nin çevreye, etraftaki diğer binalara, Boğaz'a, hatta trafiğe ne gibi etkisinin olacağını içeren bir rapor kurula sunulmadı. Bu nedenle projeye başından itibaren olumsuz bakıldı. 7 kişilik kurul, kendi arasında yaptığı değerlendirmelerde oy birliğiyle projeye onay vermeyince Aydın Doğan'ın işi zora girdi. Yetkili, 2007 yılında bölgenin SİT alanı ilan edildiğini, orada herhangi bir inşaat işi yapılamayacağını, ağaçların "anıt ağaç" statüsünde olduğunu ve bir tanesinin bile zarar görmesi durumunda hapis cezasına kadar giden yaptırımla karşılaşabileceğine dikkat çekti. Ancak şu an Boğaz siluetine en hakim noktadaki Hilton arazisi için tehlikenin geçmediğini belirten yetkili, bölge için hala bir imar planı bulunmadığını kaydetti. Bu nedenle Hilton'un bahçesindeki anıt ağaçların geleceğinin 7 kişilik Anıtlar Kurulu'nun elinde olduğunu söyledi. Kurul üyesi "Aydın Doğan kurul üyelerinden kendisine destek verenlerin olması durumunda Hilton'un arazisine dozerle girecek" dedi.

ACİLEN İMAR PLANI ÇIKARTILMALI
Sit alanı ilan edilen Hilton Oteli'nin arazisinin ve içindeki ağaçların ileride de korunabilmesi için imar planı çıkarılması gerekiyor. Eğer imar planı çıkarılırsa Anıtlar Kurulu'nun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de sürecin içine girecek. İmar planı için birçok paydaş sürece dahil olacağı için Anıtlar Kurulu da devre dışı kalacak.

AĞAÇLAR DENETLENECEK
TAKVİM'in gündeme taşıdığı Hilton arazisindeki anıt ağaçlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da harekete geçeceği ifade ediliyor. Yetkililerin denetim kararı alması durumunda Aydın Doğan'ın "Çivi bile çakmadık" dediği ve her biri kayıt altında olan anıt ağaçların gelinen süreçte herhangi bir zarar görüp görmediği denetlenmiş olacak.

Aydın Doğan, İstanbul'un en değerli yerinde bulunan araziden 3 milyar dolarlık rant elde etmek için hem çevre hem de hukuk kurallarını hiçe saydı.kalan karakter 1000

taner taner

bu aydın doğanı görünce hep aklıma amerikalı gangster al capone geliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.10.2015 22:52
aydin dogan aydin dogan

turkiyede sifreli kanallardan mac izleyemeyen arkadaslara duyuru,sampiyonlar ligi uefa turkiye ligini vede dunya ligini izlemek isteyenler,,liveubertragung,, bu adresten raahatca izleye bilirler,,en azindan aydin doganin d smartina bir darbe olsun, hohohohooooo

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 24.10.2015 10:56
dede dede

bence kaçacak,heleki akparti tek başına iktidar olursa bir hafta içinde tüyer

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 24.10.2015 10:39
mehmet mehmet

kurul üyesinin önerisi hemen yasalaşmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 24.10.2015 10:20
Osman Batur Osman Batur

Hükümet uyuma gereğini yap.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 24.10.2015 09:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.