Bugünkü
Takvim

Kolomb'dan Osmanlı subayı itirafı

Kolomb'dan Osmanlı subayı itirafı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika kıtasını 'dan önce Müslüman denizciler keşfetti" dedi. Yazar Metin Soylu, iddiayı doğruladı. Soylu, 'Piri Reis Haritası'nın Şifresi' adlı kitabında, Kolomb'un keşif itiraflarına yer verdi. Fransız Milli Kütüphanesi'nde ulaştığı Kolomb'un mektubunu kitabına taşıyan Soylu, 1492'de Kolomb'un gemilerle seyahate çıktığında yanında Rodrigo de Triana adlı Müslüman bir Osmanlı subayının bulunduğunu belirtti. Rota hesaplamalarını da Osmanlı subayının yaptığını söyledi. Kolomb'un mektubunda, "Keşfin şerefini bir Müslüman'a kaptırmamak için gerçeği açıklamadım" diye yazdığını da sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.