Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 27.07.2014 Gazete
ABONE OL

Büyük satış

Casusluk operasyonunda gözaltına alınan alınan , sorgusunda "Alt kadrolar dinleme yapmış. Ben de üstleri olarak istedikleri belgeleri imzaladım. Usul böyledir" diyerek suçu memurlara attı. Memurlar ise amirlerinin istedikleri dinlemeleri yaptıklarını anlattı

Büyük satış
Polislere yönelik 'yasadışı dinleme ve casusluk' operasyonunda gözaltına alınan 92 şüphelinin ifadeleri önceki gece 02.00 sıralarında tamamlanırken şüphelilerden 26'sı serbest bırakıldı. Aralarında Eski Terör Şube Müdürleri Ömer Köse, Yurt Atayün ve İstihbarattan Sorumlu Emniyet eski Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 66 şüpheli ise tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Bekir Altun tarafından sorgulandı.

SUÇ VARSA HEPSİ AMİRLERİN
Sorguda 'in suçlamaları, altındaki memurlara atması ise gözden kaçmadı. Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy'a ifade veren Yılmazer, "Dinleme faaliyetinde, karar talep formları üst yazısında şube müdürü olarak imzalarımın bulunduğu doğrudur. Şube müdürlüğünün çalışma yöntemi de budur. Alt kadrolar dinleme faaliyetlerini başlatır. Benim önüme getirilir. Ben de mahkemeden talep yazısına imza atarım" diyerek suçu alt kademedeki memurlarına attı. Şüpheli polis memurları ise tüm faaliyetleri amirlerinin emri üzerine yaptıklarını savundu. Dinleme faaliyetlerini kabul eden ancak yasadışı dinlemediklerini savunan polisler, kendilerine verilen emirleri yerine getirdiklerini, ortada suç varsa da emri verenlerin suçlu olduğunu ifade etti.

ÖRGÜTTEN TUTUKLANDILAR
Nöbetçi Mahkeme aralarında Ali Fuat Yılmazer, Erol Demirhan ve Hayati Başdağ'ın da bulunduğu 12 polisin 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, resmi belgede sahtecilik ve kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etme' suçlarından tutuklanmasına karar verdi. Kararda Yılmazer ile Demirhan'ın üstlük ilişkilerini kullanarak yasadışı örgütlenme oluşturarak suç işleme amacıyla örgüt kurduğu belirtildi.

TEŞKİLATIN İÇİNE S.ÇTINIZ!
Mahkeme koridorunda sık sık bağırarak slogan atan Ali Fuat Yılmazer, "Teşkilatın içine s.çtınız. Rezil ettiniz bu teşkilatı. Bu ülkede gereken operasyonlar tek tek yapılacak. Sıranızın gelmesini beklersiniz. Siz de böyle sırada bekleyeceksiniz" dedi. Gözaltındaki polislerden biri ise meslektaşlarını göstererek "Bunlar hırsız. Emanetten telefonlarımızı çalıp içine casusluk yazılımı yüklüyorlar" diye bağırdı.

Fatih ULAŞ -Ali OKTAY