Bugünkü
Takvim

Facia teğet geçti

'daki kontrol kulesi, 2 Türk yolcu uçağına aynı kodu verdi... Hindistan jetleri de aynı kodlu iki uçak ihbarı alınca, havalandı... Türk pilot, kulenin hatasını anlatarak, faciayı son anda önledi

ABONE OL
Facia teğet geçti
Pakistan hava sahasından Hindistan'a geçiş yapan iki Türk Hava Yolları (THY) uçağına, kule tarafından aynı transponder kodları verilmesi, faciaya neden oluyordu. Bu durum nedeniyle alarma geçen Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait iki adet MiG-21 Bison savaş uçağı, başkent Yeni Delhi'ye 600 kilometre uzaklıktaki Jodhpur'daki hava üssünden THY uçağına doğru havalandı.

İLETİŞİME GEÇTİLER
Yeni Delhi'ye doğru seyreden THY uçağının pilotu gerekli bilgileri kendileri ile iletişime geçen askeri jetlerin pilotlarına doğrulamasının ardından uçuş bilgileri düzeltildi. Bunun üzerine yolcu uçağının yoluna devem etmesine izin edildi.

SÜREKLİ HATA YAPILIYOR
Hava sahaları değiştirilirken transponder kodlarının ilgili hava trafik kontrol üniteleri tarafından pilotlara verildiğini belirten uzanmalar "Burada hava trafik kontrol ünitesinin vermiş olduğu kodu pilot yanlış girmiş düşük ihtimalde olsa iki uçak için de aynı kodlar verilmiş olabilir. Ancak faciadan dönüldüğünü de kabul etmek gerekir" dedi. Hindistan ve Pakistan'daki birçok havalimanında benzer sorunların yaşandığına dikkat çekildi. Bu konuda defalarca uyarı yapılmasına rağmen, her iki ülkenin kontrol kulelerindeki bu sorun çözülemedi. Cevdet ÖZDEMİR

TRANSPONDER NEDİR?
Hava trafik kontrol radarının uçakları takip edebilmesi için tüm uçaklarda 'transponder' denilen bir cihaz bulunuyor. Bu cihaz aynı zamanda uçakların yükseklik, hız gibi bilgilerini de radara gönderiyor. Kaçırılma, telsiz arızası gibi acil durumlarda pilotlar transponder üzerinden farklı kodlar kullanarak hava trafik kontrol merkezine bilgi verebiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.