Bugünkü
Takvim

Yüz'karası

Yüzbaşı, askerleri hedef tahtasının etrafına dizip 'atış şovu' yaptı. 'Böyle talim yok' diyen ise soruşturma açtı

ABONE OL
Yüz'karası
Terörün merkezindeki Şırnak'ta, "asker ocağında" skandal patladı. Türkiye, Şırnak Akçay 6. Motorlu İç Güvenlik Piyade Tugayı Seslice Taburu'nda görevli Yüzbaşı M.G.'nin internete düşen görüntüleri nedeniyle ayağa kalktı. Yüzbaşı M.G., hedef tahtasının etrafına bir grup askeri dizerek, "atış şovu" yaptı. Askerleri ise tetiğe basmadan önce "Duramayacağım diyen varsa ayrılsın" diye tehdit etti. Eğilerek bacaklarının arasından hedefe atış yaptı. Askerler ise "Komutanım, yapmayın" yakarışlarıyla şovu seyretti. Korku dolu saatler 5 atış boyunca sürdü. Hedef tahtasındaki 4 kurşun dikkat çekerken, skandal cep telefonuyla çekilerek gözler önüne serildi.

BÖYLESİ GÖRÜLMEMİŞ
Utancın internete düşmesinin ardından Genelkurmay Başkanlığı hemen harekete geçti ve "Yüzbaşı M.G.'nin atış talimi görüntüleriyle ilgili" soruşturma başlattı. tarafından yapılan açıklamada, atış yönergelerinde böyle bir atış şeklinin olmadığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca M.G.'nin de aralarında bulunduğu TSK Özel Kuvvetler personelinin, daha önce televizyonlarda yayınlanan gösterilerde "güven atışı" yaptığı ifade edildi. 2003 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığ, kapılarını basına açmış, özel timler o gösterilerde aldıkları eğitimleri, "güven atışları da dahil" başarıyla sergilemişti.

GÜVEN ATIŞI NEDİR?
ÖZEL Kuvvetler'in yaptığı "güven atışı", geçtiğimiz yıllarda haber bültenlerine birçok kez konu oldu. Güven atışı şöyle gerçekleşiyor: İki adet bordo bereli karşı karşıya geçer. İlk önce ikiliden birisi başının üzerinde kitap büyüklüğünde bir hedef tutar. Diğer bordo bereli o hedefe ateş eder. Ardından arkasını dönüp, tabancaları bacaklarının arasından hedefe doğru sıkar. Mermiler bitince roller değişir, bu kez ateş eden kişi hedefi tutar, atış sırası diğerine geçer.

kalan karakter 1000

Bordo Bereli Bordo Bereli

"2003 yılında,Özel Kuvetler Komutanlığı ,kapılarını basına açmış,özel timler o gösterilerde aldıkları eğitimleri,'güven atışları' da dahil başarıyla sergilemişti."
Haberde,görüntülerde hedefin etrafındaki askerin varlığı 'sivilleri' tedirgin ediyor.Oysa her asker silahıyla yatar kalkar ve keskin bir nişancı olmak zorundadır.Öldürme sanatını kavramanın biricik yoludur bu.Sulh zamanında eğitimini tam yapacaksın ki savaşta 'korkudan elin ayağın zangır zangır titremesin.'
Bu habere 'yüzkarası' başlığını atanın nerede askerlik yaptığını merak ediyorum doğrusu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.02.2011 10:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.