Ordunun gizli kahramanları; astsubaylar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) teknik, idari ve komuta kadrosunda görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı astsubaylar, Balıkesir'deki Astsubay Meslek Yüksekokulunda yetiştiriliyor.

Ordunun gizli kahramanları; astsubaylar

Kara Kuvvetleri Komutanlığının adeta bel kemiği olan, tank, füze rampası, obüs ve diğer araçların yürümesinden silahların bakımı ve ateşlenmesine, mühimmatlardan komutaya kadar en kritik noktalarda görev yapan astsubaylar, öğrenciliklerinde, çağın gereklerine uygun teorik ve uygulamalı eğitim alıyor.

Ordunun gizli kahramanları; astsubaylar

Balıkesir'de 1987 yılında makine, motor, yapı ve sıhhi tesisat teknisyeni yetiştirilmek üzere "Teknik Astsubay Hazırlama Okulu" kuruldu. Ankara'daki "Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu"nun 1988'de, Çankırı'daki " Astsubay Hazırlama Okulu"nun da 1997'de bu kente taşınmasıyla "Çok ProgramlıAstsubay Hazırlama Okulu"na dönüştürülen okul, 2003'te "Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okulu" adıyla yeniden yapılandırılarak mevcut konumuna kavuşturuldu.

Ordunun gizli kahramanları; astsubaylar

O tarihten bu yana TSK'nın önemli yapı taşlarından olan ve ordu içinde önemli bir sayısal potansiyele sahip Kara Kuvvetleri Komutanlığının astsubayları, Balıkesir'de yetiştiriliyor. Burada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına deniz piyade ile istihkam sınıfları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığının teknik sınıfları için de ordu bünyesine astsubaylar kazandırılıyor.

Ordunun gizli kahramanları; astsubaylar

Anadolu liseleri, fen liseleri, genel liseler, teknik eğitim veren meslek liselerinin, başvuru kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olan öğrenciler ve Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen adaylar, başvurularını internet aracılığıyla yapabiliyorlar. Başvuru kılavuzuyla müracaat edenler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavdan yeterli puanı aldıktan sonra ikinci aşamadaki mülakat ve seçme sınavlarına katılmaya hak kazanıyor.

Ordunun gizli kahramanları; astsubaylar

TSK'da "astsubay" olarak görev yapmak isteyen öğrencilere çağın gerektirdiği modern koşullarda imkanlar sunan bir eğitim öğretim yuvası, gençlere Atatürk, vatan, millet sevgisi ve sorumluluk bilinciyle 21'inci yüzyıl şartlarında gerekli olan mesleki bilgi ve becerileri kazandırmayı hedefleyen Astsubay Meslek Yüksekokulu, üniforma ve vatan aşkına sahip binlerce gencin hayallerini süslüyor.

DİĞER GALERİLER