Garipoğlu hakim karşısına çıkıyor

İstanbul'un Bahçeşehir semtindeki bir villada kız arkadaşı Münevver Karabulut'un başını keserek öldürdüğü iddia edilen ve olaydan 197 gün sonra yakalanan Cem Garipoğlu'nun yargılanmasına yarın başlanacak. 4 Mart 2009 tarihinde Etiler'de bir çöp konteynerinde, gövdesi gitar çantasına, başı ise çöp poşetine konulmuş halde bulunan kadın cesedinin, 18 yaşındaki Münevver Karabulut'a ait olduğu tespit edildi.
Emniyet görevlilerince, cinayetle ilgili soruşturma genişletilirken, üniversite sınavına hazırlandığı öğrenilen Karabulut'un cenazesi ise Bolu'nun Mengen ilçesine bağlı Kayabaşı köyünde toprağa verildi. Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 7 Mart 2009 tarihinde de katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu ile babası Mehmet Nida Garipoğlu ve korsan taksicilik yaptığı öğrenilen M.C.B'yi olayla ilgili olarak gözaltına alındı.
Sultanahmet'teki İstanbul Adliye Sarayı'nda Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz tarafından sorgulanan 3 kişi, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cinayetle ilgili çok sayıda kişinin ifadesine başvurarak, gelen ihbarları değerlendiren polis ekipleri, 27 Nisan 2009 tarihinde baba Mehmet Nida Garipoğlu'nu yeniden gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen baba Garipoğlu, ''cinayete iştirak'' suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Cinayetten yaklaşık 90 gün sonra ise 186 ülkede aranması için Interpol tarafından Cem Garipoğlu hakkında kırmızı bülten çıkarılarak, 6 farklı dilde özel bir video hazırlatıldı. Kamuoyunun yakından takip ettiği bu süreçte, Karabulut'un ailesi ve bazı sivil toplum kuruluşları öncülüğünde katil zanlısının yakalanması için yürüyüşler düzenlendi.
Bu dönemde katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun Rusya ya da Kanada'ya kaçtığı, Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliğinde ve Moskova'daki bir alışveriş merkezinde görüldüğü iddia edildi.
DİĞER GALERİLER