Süper Lig'de süper zarar! Koronavirüs sporu vurdu

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde ligler ve turnuvalar ertelendi. Salgının en çok vurduğu sektörlerin başında spor gelirken, sadece Süper Lig ekiplerinin kaybı bu süreçte yaklaşık 450 milyon lira oldu. Yayın gelirlerinden bilete, mağaza gelirlerinden performans primlerine varana kadar birçok tutardan mahrum kalan Süper Lig ekiplerinin ekonomik anlamda zora girebileceği öngörülüyor.

200 milyon TL'lik performans bonusu ve ilk 6'nın alacağı ödülle birlikte yaklaşık 310 milyon TL ertelenecek. Bilet satış hasılatı ve kombine iadeleri sonrasında ligdeki 18 kulübün 30-32 milyon TL kaybı olacak. Kulüp mağazalarının kapatılması da kalan 8 haftada 60-65 milyon TL'nin kasaya girmemesi anlamına geliyor.

Yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok alanda kısıtlamalara gidiyoruz ve virüsün bulaşıcılık etkisini azaltmak için spor organizasyonları ya bir bir erteleniyor ya da donduruluyor. EURO 2020'nin 2021 yılına ertelenmesi ile UEFA'nın yaklaşık 3 milyar Euro kaybedeceği öngörülürken Türkiye'de ligler önce seyircisiz devam edecek denirken gelen tepkiler sonrasında Türkiye'deki spor müsabakaları için de erteleme kararı geldi. Bu sezon başında yürürlüğe giren 'Takım Harcama Kriterleri' ile her bir birim gelirin önem kazandığı futbol endüstrisinde ortaya çıkan belirsizlik, takımlara ekonomik anlamda yıkıcı bir etki yapabilir.

HEM SEKTÖRÜ HEM DE YAN DALLARI ETKİLEYECEK
Virüsün bulaşıcılığı gibi ekonominin de bir bulaşıcılığı söz konusu. Kötü bir haberin ekonomideki etkisi bulaşıcı etki yapıyor ve habere konu sektör ile birlikte o sektörün yan dallarında da hasar meydana getiriyor. Liglerin seyircisiz oynanması ile ertelenmesi arasında gelir anlamında ciddi bir farkın olduğunu söylemek gerekli. Liglerin kapalı kapılar ardında oynanmaya devam etmesi durumunda; · Satılan kombine biletlerin iadesi, · Maç günü satılacak biletleri satılamaması, · Maç günü stada gelecek taraftarların lisanslı ürün satışları, · Stadyum içi satışlar Bu kalemler gelire dönmeyecek ve kulüp kasasına hiç girmeyecekti. Erteleme ise başka sorunları doğuracak ancak seyircisiz oynamadan daha az yıkıcı olacak.

8 hafta düşünüldüğünde yaklaşık 200 milyon TL performans primi de ertelenecek.

UEFA VE TFF, HARCAMA LİMİTLERİ İÇİN ESNEKLİK YAPABİLİR
Futbolda yaşanan sert darbe için UEFA, Finansal Fair Play kriterlerinde bir takım esneklere gideceğini ve mali tablo sürelerini uzatacağını belirtti. Yine takım harcama limitlerinde TFF'nin bir kısım esneklikler yapabileceği konuşuluyor. Erteleme ile ortaya çıkabilecek bir başka sorun ise personel, futbolcu ve teknik ekibinin maaşlarını ödemekte zorlanan kulüplerin bu gelirsiz sürede ne yapacakları. Futbolcular ve teknik ekibin bu futbolsuz süreyi parasız geçirebilecekleri düşünülürse personeller için formül üretilmesi kaçınılmaz.

Bilet hasılatı ve kombine iadeleri sonrası kulüplerin haftalık kaybı 3.5-4 milyon TL.

EN FAZLA HASARI SÜPER LİG'İN 4 BÜYÜK KULÜBÜ ALACAK
Virüs etkisini ekonomik anlamda net olarak hesaplamak zor ancak TFF performans primi olarak haftalık 25 milyon TL civarında bir para dağıtıyor. Ertelenen 8 haftayı göz önüne aldığımızda yaklaşık 200 milyon TL kulüplere aktarılması gereken performans bonusunun kasaya girişi ertelenecek. Yine ilk 6'ya verilen lig sıralaması ödülünü de hesaba katarsak yaklaşık 310 milyon TL ertelenecek. Peki ligler bir şekilde oynanamaz ve devam etmez ise ne olacak?

DİĞER GALERİLER