Bugünkü
Takvim

Türkiye ile Zambiya arasında 12 anlaşma imzalandı! İşte en önemlisi...

Zambiya Dışişleri Bakanı Joseph Malanji, ülkesinin ortak çıkarlar doğrultusunda Türkiye ile 12 maddelik bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Zambiya Dışişleri Bakanı Joseph Malanji ve Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi, iki ülke ilişkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi, Türkiye ile imzalanan 12 anlaşmadan en önemlisini açıkladı.

İşte haberin detayları...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretini ikili ilişkiler için bir "dönüm noktası" olarak nitelendiren Malanji, sosyal, ekonomik ve siyasi alanlarda imzalanan 12 anlaşmanın buna ivme kazandıracağını ifade etti.

Ülkesinin "ekonomi diplomasisi" yaparak hangi ülkenin Zambiya ekonomisi için faydalı olacağına kafa yorduğunu söyleyen Malanji, Türkiye'yle irtibat kurarak ulusal kalkınma planlarını hayata geçirmek istediklerini kaydetti.

ZAMBİYA YENİ ORTAKLAR ARIYOR

Türkiye'nin Afrika'da büyük yatırımları olduğuna ve Zambiya'nın kendisine yeni ortaklar aradığına dikkati çeken Malanji, "Türkiye bencil bir rol oynamıyor. Türkiye nasıl ekonomisini geliştirmek istiyorsa aynı şekilde Zambiya da en iyi şekilde ekonomisini geliştirebilmenin yolunu arıyor. Bu iki ülkenin de ortak çıkarına." diye konuştu.

Ülkesinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Malanji, "Türkiye küçük bir ekonomi değil bunu gayrisafi yurt içi hasılaya baktığımızda görebiliyoruz." dedi.