Vav TV İzle

Normalleşme nasıl olacak? Bayram sonrası ilk nereler açılacak?

Koronavirüste vaka sayılarının artmasının ardından tam kapanma kararı verilmişti. 17 günlük tam kapanmanın ardından normalleşmeye nasıl geçileceği büyük merak konusu oldu. Vatandaşlar normalleşme nasıl olacak? Bayram sonrası ilk açılacak yerler neresi? Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? sorularını araştırmaya başladı. İşte merak edilen soruların yanıtları

Tam kapatma kararının sonuçları ve uygulama sorunlarına ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.

Özellikle büyük şehirlerden taşra ve sayfiyelere yönelen çıkışların olumsuz sonuçları masaya yatırıldı. Lokal denetimlerin arttırılarak, site, apartman, köy içi hareketliliğin önlenmesi isteniyor. Amaç, bayram sonrasında 100 bindeki vaka sayısını 100'e indirmek. Halen 100 binde 400 vaka var.

Edinilen bilgiye göre, tam kapatma kararının ardından sonuçlar izlenmeye başladı. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve ilgili birimler, 17 günlük sürecin ardından olasılıkları değerlendiriyor.

Türkiye'de 100 bin nüfusa düşen günlük vaka sayısı şu anda 400-500'ler civarında bulunuyor. Bunun 100'ün altına düşmesinin gerektiği belirtiliyor.

RAKAMLAR İZLEMEDE
Bu haftadan itibaren daha hızlı düşüş beklendiği, ölüm ve ağır hasta sayılarının yüksekliğinin ise bir süre daha böyle seyredeceği belirtildi.