Başkan Erdoğan, İran-ABD gerilimi hakkında ilk kez konuştu: "Körfez bölgesinin vesayet sahnesi haline gelmesini istemiyoruz”

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, TürkAkım projesinin açılışında İran'ın ABD üslerini vurması hakkında ilk kez konuştu. Başkan Erdoğan, "Müttefikimiz ABD ile komşumuz İran arasında bir süredir devam eden gerilim hiç arzu etmediğimiz bir noktaya ulaştı. Türkiye olarak ne Irak'ın ne Suriye'nin ne Lübnan'ın ne deniz yoluyla enerji ticaretinin yüzde 30'undan fazlasının yapıldığı körfez bölgesinin vesayet sahnesi haline gelmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, TürkAkım projesinin açılışında gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, İran'ın Irak'ta bulunan ABD üslerini vurması hakkında, "Körfez bölgesinin vesayet sahnesi haline gelmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

Bölgesel hadiseler bakımından oldukça sancılı günler yaşıyoruz. Müttefikimiz ABD ile komşumuz İran arasında bir süredir devam eden gerilim hiç arzu etmediğimiz bir noktaya ulaştı.

Türkiye olarak ne Irak'ın ne Suriye'nin ne Lübnan'ın ne deniz yoluyla enerji ticaretinin yüzde 30'undan fazlasının yapıldığı körfez bölgesinin vesayet sahnesi haline gelmesini istemiyoruz. Komşumuz Irak, zaten sıkıntılı olan istikrarını tamamen kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Irak Türkmenlerinin selameti de bizim için önemlidir. Arabı, Türkü, Kürdüyle Irak halkının tamamı bizim öz be öz kardeşimizdir. Türkiye olarak bu konudaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koyduk.

DİĞER GALERİLER