12 soruda CHP'nin İş Bankası hisselerinin Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne devri

Dünyada bir bankada hissesi bulunan ve yılda yüzlerce milyon TL'lik 'gelir elde eden' tek parti olma unvanını elinde bulunduran CHP, aynı zamanda bir sanayi ve finans imparatorluğunun da yöneticisi konumunda bulunuyor. Peki, CHP'nin İş Bankası hisselerinin Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'ne devri nasıl olacak? İşte 12 soruda CHP'nin İş Bankası hisselerinin Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'ne devri.

Kuruluşunda Atatürk'ün maddi hissesi olması nedeniyle vasiyetinde Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu'na bıraktığı İş Bankası'ndaki yüzde 28'lik payı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atanan üyelerce yönetiliyor.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında CHP'nin İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devredileceğini açıklamıştı.

Erdoğan, "Gazi Mustafa Kemal'in İş Bankası'nı CHP'ye değil Hazine'ye tahsisi vardır. Bu İş Bankası Hazine'nin malı olacaktır Allah'ın izniyle.

Bu parlamento bu tarihi kararı da alacaktır. Milletin hazinesine İş Bankası oradaki hissesi ile yüzde 28 yine devredilecektir. Milletin malı." ifadelerine yer verdi.

12 SORUDA İŞ BANKASI HİSSELERİNİN HAZİNE'YE DEVRİ

1 - İş Bankası nasıl kuruldu?

DİĞER GALERİLER