En düşük memur maaşı ne kadar olacak? Memurların 2019 Ocak zammı belli oldu mu? Memur 2019 Ocak zammı oranı ne kadar?

Memur ve emekliler yıl başının yaklaşması ile birlikte gözünü zam haberlerine çevirdi. Açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte memur ve emeklilerin zam oranları da yavaş yavaş belli olmaya başladı. Memur ve emeklilerinin zam oranları toplu görüşmeler sonucu belirleniyor. Yaşanan bu gelişmeler üzerine milyonlarca memur, 2019 Ocak memur zammı belli oldu mu? Memur Ocak zammı ne kadar olacak? Ocak ayında en düşük memur maaşı ne kadar olacak? 2019 Ocak memur zam oranı ne kadar? sorularına cevap arıyor. İşte o detaylar...

3 OCAK'TA NETLEŞECEK
Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı 3 Ocak 2019'da TÜİK tarafından açıklanacak orana göre kesinleşecek. Dolayısıyla bugünden yapılacak emekli maaş zammı hesapları, ekimde gerçekleşen 4 aylık enflasyon oranlarına göre yapılıyor. Net oran 3 Ocak'ta açıklanacak. Aralık ayı enflasyon oranı sonrası kesinleşen temmuz-aralık altı aylık enflasyonuna göre belli olacak.

Ocak ayının zam miktarı 1743 TL'ye kadar çıkabilir
Aralık ayında kesinleşecek altı aylık enflasyon oranına göre memur ve emeklilerinin zam oranı belli olacak. Ekim ayı enflasyon verisi sonrası bugün ortaya çıkan orana göre ise memur ve emeklilerine yüzde 12.32 oranında zam yapılması söz konusu.

Bugün itibarıyla en düşük memur emeklisi 2.150 TL maaş alıyor. Ekim ayı enflasyonuyla beraber 4 aylık enflasyon oranına göre ocakta bu tutar 2.414 TL'ye yükselecek. Dolayısıyla en düşük memur emeklisi 264 TL zam alacak. Maaşı yüksek olan memur emeklisinin zammı da yüksek olacak.

Aktif memurlar için ise en düşük maaş 3.133 TL'den 3.518 TL'ye yükselecek. Yani en düşük memur maaşı 385 TL zamlanmış olacak. Halen görevde olan memurların zam miktarı 1.743 TL'ye kadar çıkacak.

Diğer aylıklarda da artış gerçekleşecek
3 Ocak tarihinde enflasyon oranı açıklanınca 3 milyon aktif memur ve 1.4 milyon memur emeklisinin zam oranı netleşecek.

DİĞER GALERİLER