Son dakika: Dünya bu karelerin ardından Kuzey Kore'ye kilitlendi!

Gelen son dakika haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un etrafına toplanıp yemin ettiler. Ardından tabanlarını gangsterler gibi havaya kaldırdılar. Uluslararası haber ajansları fotoğrafları peş peşe servis etti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Kore Savaşı ateşkesinin yıl dönümünü kutlamak için kendilerine verilen hatıra tabancalarını tutan ve gangsterler gibi poz vermiş generallerle çevrili bir şekilde görüntülendi.

İki taraf da 1953'te düşmanlıklarını sona erdiren ateşkesi ayrı ayrı anarken, Güney Kore'de maskeli gaziler sosyal mesafeli bir törenle kutladı.

Kuzey Kore'nin 25 Haziran 1950'de sınırı teşkil eden 38'inci paralel boyunca Güney Kore'yi işgal etmesiyle başlayıp 27 Temmuz 1953'te sona eren "Kore Savaşı", birçok barış girişimine rağmen bir barış anlaşması imzalanamadığı için teknik olarak hala devam ediyor.

Kore Savaşı, 25 Haziran 1950'de Kuzey Kore'nin Güney Kore'yi işgal etmesi üzerine başlamıştı. Çin ve Sovyetler Birliği Kuzey Kore'ye, ABD önderliğindeki Birleşmiş Milletler (BM) de Güney Kore'ye savaş boyunca destek vermişti.

Kuzey Kore başkentinde Kim, kendisine sadakatlerini taahhüt eden düzinelerce general ve kıdemli subaya anma tabancaları dağıttı.

DİĞER GALERİLER