Bugünkü
Takvim
  • Emlak&OTO
  • 18.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 18.09.2011 08:58

Trafiğe geliyor

Yol kenarlarına dikkati dağıtan reklamlar asılamayacak, güvenliğinde yayalar da en az sürücüler kadar sorumlu olacak.

Trafiğe AB normları geliyor
Hükümet, "Karayolu Trafiği Konvansiyonu Avrupa Anlaşmasına Katılıma Dair Tasarı"yı TBMM'ye sevk etti. Bir kısmı Türkiye'nin yasalarında var olan ama yaptırım uygulanmayan birçok ihlale yla uluslararası güvence gelecek. Buna göre, yol kenarlarına dikkati dağıtan reklamlar asılamayacak, trafik güvenliğinde yayalar da en az sürücüler kadar sorumlu olacak. Tasarı, özetle şu düzenlemeleri içeriyor: Karayolları kenarlarına, trafik işaretlerini az görünür veya etkisiz kılacak, yol kullanıcılarını şaşırtacak, trafik güvenliğine zarar verecek pano, ilan, işaret veya cihazı kurmak yasaklanacak.

Egzoslar susacak

Bu hükme göre, yol kenarlarına sürücülerin dikkatini dağıtabilecek, herhangi bir pano veya ilan asılamayacak. Belediyeler de özellikle ışıkların bulunduğu yerlere büyük reklam panoları asamayacak.

Taşıtların egzosuna özel cihazlar taktırarak yüksek ses çıkarmasını sağlamak, korna çalmak, yüksek sesle müzik dinlemek, yağmurlu havalarda su birikintilerin içinden geçip kaldırımdakileri ıslatmak da yasak olacak.

Sürücüler toz kaldırarak yayaları rahatsız edemeyecek.

Geri vites lambaları arkadan gelenleri rahatsız edecek, gözleri kamaştıracak şekilde olmayacak. Her motorlu araca, park edildiğinde önemli bileşenlerinden birinin devre dışı kalması veya bloke edilmesi sayesinde hırsızlığı önleyen bir cihaz takılacak.

Yeni haklar ve sorumluluklar getiren tasarıya göre, yayalar karşıdan karşıya geçerken daha uzun güzergâhı tercih etmeyecek, oyalanmayacak. Yaya dümdüz karşıdan karşıya geçecek. Kaldırım işgalleri önlenecek. Kaldırımlara araç park edilmeyecek. Market, kafe, lokantalar başta olmak üzere işyerleri kaldırımlara masa, sandalye, kasalar başta olmak üzere yayaların geçişini zorlaştıracak hiçbir şey koyamayacak.

kalan karakter 1000

zafer zafer

bize abnin kapısını aralamıyolar ama normlarına kabul ettirmeye mecbur koşuyolar varmı böyle mantık

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.09.2011 17:49
Yenal Ãœnseli Yenal Ãœnseli

Kurumları ve işlemleri çok çağdaş normlarla düzenleyebilirsiniz. Ama çarkı çeviren insanoğludur.İnsan unsurunuz tefessüh etmiş, yaşam kalitesi dibe vurmak üzere ise ne yapacaksınız....???

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.09.2011 14:29
trafikçi trafikçi

Ah ah... yollar trafiğe kapatılır, dükkanlar eşyalarını kaldırımlara çıkartırlar, marketlere manav reyonu olur o kaldırımlar, mahallelerde gayri resmi araç kiralayanların arabaları yüksek müzik ve yüksek egzoz sesi ile çocukların olduğu sokaklarda hızla cirit atarlar, belediyelerin bazı kavşaklardaki afişleri görüşleri engeller, minibüzler her yerde dururlar,tehlikeli araç kullanananlar var, halk otobüzleri emniyet şeridinde hızla seyrederler, motosikletler mahalle arasında yükses sesle dolaşırlar, 10 kişi bir araya geldimi yüksek sesle konşurlar, bağırışırlar, bir uyarı yapmaya kalktın mı kavgaya sebebiyettir, neler var neler, sivil üniversiteli şu kadar yaşında olsun denilen fahri trafik ... acaba bunlara dikkat ediyorlarmı ki, bunlara dikkat eden, saygılı, kültürlü üniversite mezunu olmayan o kadar gönüllü var ki, DEĞERLENDİRİN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.09.2011 13:15
beko beko beko beko

anlamadıgım alt yapıyı iyi yapmayıp su birikintisine oluyorlar.bunda sürücümü suçlu.e5 te adam yavaşça mı geçsin oralardan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 18.09.2011 12:39
ali ali

eğerki insansak bu uygulamaları hayata geçiririz

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.09.2011 12:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.