Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Ekonomi
 • 10.02.2021 08:17
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 04.05.2021 13:22
ABONE OL

Bir kereye müteakip mahsus hemen alabilirsiniz! başvurusu nasıl yapılır dan kaç gün sonra yatar?

Türkiye'de , Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara yönelik çok sayıda yardım veriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından annelere çeşitli destekler veriliyor. Bunlardan bir tanesi de dır. Süt parası diğer bir adı ile emzirme parası olarak bilinir. Yeni yapan ailelere bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir.

Her ayın 14'ünde ödeme hesaplara yatıyor!

Süt parası ödemesi, Emekli Sandığına (4C) bağlı kadın veya erkek sigortalı çalışanlar için geçerli değildir. Süt parası doğumun ardından yaklaşık iki ay içerisinde ödenir. Peki bu yardımlar nasıl alınır? Süt parası kimlere verilir? Doğum yardımı kaç TL'dir? Süt parası yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Süt Parası Yardımından Yararlanmak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Süt parası desteğinden 4A ve 4B sigortası kapsamında olan kadınlar ve eşleri çalışmayan erkek çalışanlar yararlanabilir. Süt parası ödemesi, Emekli Sandığına (4C) bağlı kadın ya da erkek sigortalı çalışanlar için geçerli değildir. 2015 yılından sonra doğan her çocuk için ayrı yapılan süt parası ödemesi sadece bir kez olmak şartıyla başvurusu onaylanan anne ve babalara ödenir.

• Süt parası desteği T.C. vatandaşı olan tüm kadınlara verilir.

• Kadınların emzirme desteğinden yararlanmak için kendisinin ya da eşinin 4A ve 4B kapsamında sigortalı olması yeterlidir.

• Emzirme ödeneği başvurusundan önce bebeklerin kimliğinin çıkarılması şarttır.

• 2015 yılından sonra dünyaya gelen bebeklerin hayatta olması gerekir. Bu bebekler için 5 yaşını tamamlamadan süt parası yardımı alınabilmesi söz konusudur.

• 4A ve 4B sigorta kolunda olanların; doğumun tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primlerinin yatırılmış olması ve SGK'ya herhangi bir prim borcunun olmaması gerekir.

   Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

   4A sigortalı annelerin ya da eşleri çalışmayan babaların normal şartlarda süt parası desteği için başvuruda bulunmasına gerek kalmaz. Doğumun hemen ardından hastane tarafından; bebeğin ve ebeveynlerin bilgileri SGK sistemine aktarılır. Ebeveynlerin banka hesabının olması durumunda süt parası bu hesaba; aksi durumlarda ise PTT'ye aktarılır. 4B sigortalı annelerin ya da eşleri çalışmayan babaların süt parası yardımında faydalanması için ikamet ettikleri il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurularını iletmeleri gerekir. Başvuru sırasında kişileri yanında; süt parası başvuru dilekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi evrakların olması şarttır.

   Süt Parası Ne Zaman Ödenir? Süt Parası Nereye Yatırılır?

   Süt parası desteği başvurunun onaylanmasından sonraki takip eden ayın 8-14 günleri arasında yatırılır. Bebeğin doğumundan itibaren 5 yıl içinde süt parası ödeneği için başvuruda bulunabilir. Her bebek için yalnızca tek sefer ödenen süt parası, SGK üzerinden tanımlanan banka hesapları aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılır. Annenin Ziraat Bankası hesabı varsa; süt parası direkt olarak bu hesaba aktarılır. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar için ise alternatif ikamet adresine en yakın yerdeki PTT şubesidir. Aynı zamanda SGK üzerinden Halk Bank, Vakıfbank ve Akbank hesaplarından birini tanımlayarak da ödenek alınabilir.