Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Ekonomi
 • 18.05.2020 09:39
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 24.05.2020 10:04
ABONE OL

vergisi muafiyetinden kimler yararlanır? Kimler emlak vergisi ödemez?

Milyonlarca kişi için geçerli. Ve ödemeler tüm 'de başladı ay sonun kadar sürecek. Bu ödemeler milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiriyor. Emekliler, ev kadınları, 18 yaşından büyük işsizler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri vergisi ödemiyor. Ödeyenler de 5 yıl geriye dönek parasını geri alabiliyor. İşte emlak vergisi ile ilgili her şey...

Emekliler o parayı ödemeyecek! Ödeyen toplu olarak geri alacak...

Evi olan herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Emlak vergisinin ilk taksidi mayıs ayı boyunca ödenecek, ikinci taksit ise kasım ayı itibarıyle ödenecek. İlk taksit ödemesi için son 13 gün. Ödemeyen cezalı olarak ödemek zorunda kalacak. 2019'da satın aldığı evin 2020 yılı vergisini alıcı ödemek zorunda,

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF TUTULACAK?

Emlak vergisi muafiyet şartlarını taşıyan kişiler emlak vergisi ödemez. Aranılan emlak vergisi muafiyeti şartları ise şu şekilde sıralanmaktadır; Söz konusu konutun 200 metrekareden daha küçük olması ve bu haktan yararlanacak olan konut sahibinin kendi adına kayıtlı başka bir taşınmazı bulunmaması kaydı ile hiçbir geliri olmayan ev hanımları, emekliler, 18 yaşından büyük işsizler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

AYNI EV İKİ KİŞİNİN ÜZERİNDEYSE NE OLACAK?

200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

YURT DIŞINDAN EMEKLİ OLANLAR DA FAYDALANIYOR MU?

Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

   VERGİ İSTİSNASI İÇİN OTURMA ŞARTI VAR MI?

   Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz. Ancak kira gelir vergisi alınıyor.

   ÖLÜM MAAŞI ALANLAR DA YARARLANIR MI?

   Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor.Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

   5 YIL GERİYE DÖNÜK PARANIN İADESİNİ İSTEYİN

   Emlak vergisi muafiyeti hakkından yararlanmak isteyen kişilerin bunu taşınmazın adres olarak kayıtlı olduğu belediyede yer alan tapu dairesine giderek verdiği dilekçe ile beyan etmesi gerekiyor. Yine bu kişinin daha önceden ödemiş oldukları emlak vergisi varsa fazla ödenen emlak vergisi geri alınabiliyor. Burada zaman aşımı 5 yıl olarak uygulanıyor ve 5 yıllık ödenen emlak vergisi tutarı toplu para olarak ödeniyor.

   EMLAK VERGİSİ ÖDEMESİ NEREDEN YAPILIR?

   Emlak vergisi ilgili konutun bulunduğu ilçenin belediyesinin internet sitesinden online olarak kredi kartıyla ödenmektedir.

   EMLAK VERGİSİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

   Her emlakın vergisi aynı değildir. Konut veya dükkanın konumuna göre emlak vergisinin miktarı değişebilmektedir.

   HER KONUT İÇİN İSTİSNA VAR MI?

   Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

     BELGELERLE BİRLİKTE BELEDİYEYE BAŞVURUN

     Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Bildirimde bulunmazsanız size vergi çıkacaktır.

     ARSASI OLAN EMEKLİ DE YARARLANIR MI?

     Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İşyeri olanlar da yararlanamıyor.