Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.02.2020 09:44
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.02.2020 09:44
ABONE OL

Önümüzdeki günlerde çok sert hareketler olabilir! fiyatları bir anda patlayacak!

Aşırı sıkışan da hızlı hareketler bekleniyor. Dolar ve altın Türk halkının en çok yatırım yaptığı iki yatırım şekli. Birçok yatırımcı yukarı fiyatların görüleceği öngörüsü ile dolar ve altına yatırım yaptı. Fakat beklenti henüz gerçekleşmiş değil. Uzmanlar uyarıyor, bu hafta altın fiyatları ve nda sert kırılımlar yaşanabilir. İşte uzmanların altın ve dolar yorumları. Altın ve dolar yatırımcısı bu hafta sıkı takipte olmalı. Kopuşun yaşandığı yöne doğru pozisyonlarına yön vermeleri yararlarına olacaktır. Zira sert hareketler bekleniyor. Ekonomik veya siyasi krizlerin güvenli limanı haline gelen altın fiyatlarında özellikle yukarı yönlü ani sıçrayışların olabileceği belirtildi.

Altın ve Dolar fiyatları bir anda patlayacak!

Altın ve Dolar Türkiye'de en fazla araştırılan yatırım araçlarının başında gelmektedir. Son bir kaç aydır baktığımızda ise altın ve dolar fiyatları belirli bir çizgide seyrediyor. Dünkü kapanışta dolar en düşük 6.0370 lira ve en yüksek 6.0586 lirayı gördükten sonra 6.04 – 6.05 lira aralığında seyrediyor. Dünkü kapanışta çeyrek altın 500,00 lira, Cumhuriyet altını 2.048,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise yüzde 0,13 düşüşle 307,80 liradan işlem görmüştü. Dolar ve altında sıkışmanın artık sonuna gelindiğini ifade eden uzmanlar bu hafta altın ve dolar fiyatları ile ilgili yönün belli olacağını ifade ediyorlar. Hem dolar hemde altında ciddi anlamda bir sıkışma söz konusu. Sıkışma sonrası sert hareketlere dikkat.


DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ

DOLAR KURU TAHMİNİ

Merkez Bankası tarafından yayımlanan duyuruda 2020 yılı sonunda dolar kurunun 6.41 olacağının beklendiğine, Ocak 2021 'de ise 6,43 TL olacağına yer verildi. Açıklama şu şekilde;

"2020 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bu anket döneminde 6,41 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket dönminde 6,35 TL iken, bu anket döneminde 6,43 TL olarak gerçekleşmiştir"

ÖZELLİKLE ALTIN

Ekonomik veya siyasi krizlerin güvenli limanı haline gelen altın fiyatlarında özellikle yukarı yönlü ani sıçrayışların olabileceğini belirten uzmanlar, yatırımcıların anlık siyasi gelişmeleri yakından takip etmelerinin faydalarına olacağını belirtiyorlar.

ENFLASYON BEKLENTİSİ

Merkez Bankası tarafından yayımlanan duyuruda 2020 yıl sonu enflasyon beklentisinin 10.01 olduğuna yer verildi. 2021 enflasyon beklentisi ise 8,51 olarak açıklandı.

ÜÇGEN FORMASYONU (TRIANGLE )

Teknik analizde çok sık rastlanan formasyonlardır. Farklı yönde hareket eden 2 trend çizgisi (giderek fiyatlardaki sıkışma sonucu birleşerek üçgen görüntüsü oluşturur. Sıkışma tamamlandığında formasyon tamamlanmış olur.

Aşağıdaki şekillerde görüldüğü gibi üçgenin daralan kısmına gelindiğinde hangi tarafa kırılım gerçekleşirse o yönde büyük hareketlilikler oluşur.

Daralan Üçgen Yukarı Kırılımı


Daralan Üçgen Aşağı Kırılımı

Tekniğin Dışında Global Gelişmelere Dikkat

ABD ve Çin arasındaki gerginlik, İran Ambargosu, zamansız Trump tweetleri gibi konularda yatırımcıların gelişmeleri yakında takip etmesi gerekiyor.

Altında Teknik Destek ve Dirençler

XAUUSD – 1589 Direncinin Etkisi…Corona virüsü endişeleriyle son günlerde kademeli olarak yükselen Ons Altın, geçtiğimiz hafta 1589 direncini test etmesine rağmen haftalık kapanışını bu seviye üzerinde gerçekleştirememişti. Bu haftaki piyasa açılışı yukarı yönde gapli başlasa da, 1589'un üzerindeki yerini hemen kar satışlarına bıraktı. Gün içindeki kar satışlarında, daha önce de çalışan trend çizgisi tekrar destek görevi gördü. Bu destek kırılırsa negatif eğilim güçlenebilir.

Olası ataklarda ise 1589'un üzerinde bir ya da iki adet dört saatlik mum kapanışını teyit etmek gerekecektir.

Destekler: 1578 – 1574 – 1569

Dirençler: 1582 – 1589 – 1595

Dolarda Teknik Destek ve Dirençler

USDTRY-5.9700 Desteği Üzerinde Tutunuyor...

Türkiye'de dün takip ettiğimiz Ocak ayına ilişkin TÜFE beklentinin üzerinde gelerek aylık %1.35, yıllık %12.15 artış gösterdi. Türkiye'de takip ettiğimiz bir diğer önemli veri olan İmalat PMI da 49.50'den 51.30'a yükseldi. ABD'de tarafında ise Ocak ayına ilişkin açıklanan ISM İmalat PMI 48.5 düzeyindeki beklentinin üzerinde gelerek 50.9'a yükseldi.

Bu gelişmeler ve Corana Virüsü kaynaklı endişelerin biraz azalmasıyla USDTRY paritesi 5.9700 desteği üzerindeki seyrini sürdürdü. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece 6.1490 ve6.2930 direnç olarak izlenebilir. 5.9700 desteğinin kırılması ve bu seviyenin altındaki fiyatlamalarda ise 5.9315 ve 5.8400 destek oluşturabilir.

Destekler;5.9700-5.9315-5.8400

Dirençler;6.1490-6.2930-6.4625

SIKIŞMA NEDİR?

Fiyatlar trend içerisinde hareket ederken zaman zaman yön arayışına girer ve bir duraksama yaşanır. Duraksamanın nedeni piyasanın yönü konusunda yatırımcıların kararsız kalmasıdır. Piyasanın kararsız hareket ettiği bu zamanlarda alıcı ve satıcıların hareketleri hep aynı seviyelerde dengelenir. Arz ve talebin benzer seviyede dengelenmesi fiyatlarda sıkışıklığa neden olmaktadır. Denge bozulduğunda piyasada sert hareketler beklenir.

ALTIN

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir. Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

DOLAR NEDİR?

Amerikan doları, Amerika Birleşik Devletleri'nin resmî para birimidir. ABD doları diye de adlandırılır. Dünyada en yaygın kullanılan dövizdir. 2004 yılında dünyada dolaşımda yaklaşık 950 milyar Amerikan doları olduğu tahmin edilmektedir. Bu miktarın 2/3'ü ABD dışındadır

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.