Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.02.2020 09:34
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.02.2020 10:39
ABONE OL

Ekonomiye yeni paket! Emekli, li, esnaflar...

Emekli, li, esnaflar için yeni paket yolda. Önümüzdeki günlerde meclise sunulacak olan yasa teklifine ilişkin çalışmalar hız kazandı. Bu bağlamda ekonomiye mini paket geliyor. Önümüzdeki günlerde meclise sevk edilmesi planlanan yasa teklifiyle ilgili çalışmalar hızlandı. Teklif taslağında birçok kesimi yakından ilgilendiren düzenlemeler yer alıyor.

Ekonomiye yeni paket! Emekli, asgari ücretli, esnaflar...

Emekli, asgari ücretli, esnaflar için yani milyonlar için mini ekonomi paketi yolda. Bu bağlamda önümüzdeki hafta Meclise sunulması beklenen yeni yasa teklifi oldukça merak ediliyor. Yasa kabul edilirse asgari ücretliler için günlük 2.5 TL, aylık 75 TL işverene destek verilecek.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

Asgari ücretliler için günlük 2.5 TL, işverene aylık 75 TL destek verilecek

Yasa kabul edilirse asgari ücretliler için günlük 2.5 TL, aylık 75 TL işverene destek verilecek. Tehlikeli işlerde çalışanlar için ise mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanması düzenlemesinin süresi uzatılacak. Toplu sözleşmelerde ise asgari ücretin iki katına kadar olan ücretler için destek verilecek.

İşverene asgari ücret desteği

2020 yılı için uygulanacak olan asgari ücret desteği de yasa hükmü haline geliyor. Buna göre, asgari ücretliler için günlük 2.5 TL, aylık 75 TL işverene destek verilecek. Toplu sözleşmelerde ise asgari ücretin iki katına kadar olan ücretler için destek verilecek. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde ise, mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belge ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanması düzenlemesinin süresi uzatılacak. Buna göre, söz konusu bedeller, 2021 yılı sonuna kadar İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak. Madde, 2019 yılı sonundan itibaren uygulamaya girmiş kabul edilecek.

Yurtdışında yaşayanlar bireysel emeklilik sistemine katılabilecek

Meclis gündemine taşınacak olan düzenlemede yurtdışında yaşayan vatandaşları, bireysel emeklilik sistemine dövizle katılabilmesi yer alıyor. Başka ülkelerdeki Türk vatandaşlarının hesaplarında da, bireysel emeklilikteki devlet katkıları geçerli olabilecek. Ayrıca, Cumhurbaşkanı dövizle yapılan katkı payı ödemelerini yüzde 10'a kadar indirmeye yetkili olacak. Vatandaşları, kısa süreli işlerde çalışması halinde yurtdışı borçlanması kapsamında aldıkları aylıkların kesilmemesi içi çalışma yapılacak.

Esnaf ahilik fonu uygulaması 2 yıl ertelenecek

Meclise sunulacak olan düzenleme için, esnaf ahilik fonunda yeni başlangıç tarihi 1 Ocak 2022 olacak. Ahilik fonu için, esnafın her ay prime esas günlük kazançlarından yüzde 2 pay ödemesi gerekiyor. Devlet katkısı da yüzde 1 olarak hesaplanıyor. Bu durumda 2020 yılında, esnaf için aylık en düşük ahilik fonu kesintisi 58 lira olarak hesaplanıyordu. Bu değişiklikle ise, iki yıl daha esnaflardan kesinti
olmayacak.

Düzenleme bunlarla sınırlı değil kobilere kredi imkanı arttırılacak kurumlara verilebilecek kaynak tutarında üst sınır 25 miyar TL'den 35 milyar TL'ye çıkarılacak. Dernek üyeleri ile ilgili de düzenlemeler mevcut Dernekler artık üyeliğe kabul edilenlerle, üyeliği sona erenlerin isimlerini 30 gün içinde ilgili kurumlara bildirecek. Bu sayede vatandaşların kendi rızası ve bilgisi dışında derneklere üye yapılması veya istifa ettikleri halde üyelikten çıkarılmamasının önüne geçilmesi planlanıyor. Kişiler bir dernekte üyelik durumunu ise e-devlet resmi sitesi üzerinden kontrol ederek basit bir şekilde öğrenebilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.