Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.02.2020 13:17
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.02.2020 13:20
ABONE OL

Binlerce çalışan vatandaşa büyük müjde! 3 - 5 yıl daha şansınız var

Çalışan yüz binlere güzel haber geldi. Çalışanlar için emekli olabilmek çok önem arz etmektedir. Bu bağlamda emeklilik için planlamalar daha çalışırken yapılıyor. k için yapmanız gerekenler vardır. Bu yapılanlarla beraber emeklilik sürenizi 3-5 sene daha kısaltabilirsiniz. Bağ-Kur'lular, emekli olabilmek için daha uzun süre prim ödüyorlar. İsteğe bağlı lılar, son 3.5 yıl (4A) statüsünde çalışmaları halinde hakkı elde ederler. İsteğe bağlı sigortalıların SSK statüsünde daha az primle daha erken emekli olmaları mümkün.

Binlerce kişiye müjde 3.5 yıl erken emekli olabilirsiniz

Herhangi bir işte çalışmadığı için sigortası olmayanlar emekli aylığı bağlatabilmek için isteğe bağlı sigorta yaptırabiliyor. 2008 yılından sonra isteğe bağlı sigortalar Bağ-Kur (4B) kapsamında değerlendiriliyor. İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar, brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında kendi belirledikleri tutarın yüzde 32'si oranında prim ödüyorlar. Asgari ücret üzerinden ödemeyi tercih edenlerin, 2018 yılı için aylık 649,44 lira prim ödemesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sayfası üzerinden mevcut sigortalılık bilgileriniz üzerinden hangi tarihte emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.