Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.11.2019 07:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.11.2019 07:05
ABONE OL

Alman devi 'den diğer ülkeleri üzecek yatırım açıklaması: 'de kurmazsak...

Harekatı nedeniyle 'ya kurmayı planladığı fabrika kararını erteleyen Alman otomobil devi 'in CEO'su ,"'de fabrika kurma kararı almazsak, araçları mevcut fabrikalarımızda üretiriz" dedi.

Alman otomotiv devinden diğer ülkeleri üzecek açıklama

2020-2024 dönemine ait yatırım planını açıkladı. Şirket 2024'e kadar elektrikli ve hibrit otomobillerin yanı sıra dijital teknolojiler geliştirmek için 60 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor. Öte yandan Alman devi Volkswagen; Passat ve modellerini üretmek için 'da 943,5 milyon lira sermayeli "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirket kurmuştu.

Volkswagen'in yeni fabrikasını 'de kurma kararını erteleyebileceği söyleniyordu. Bu söylentiler üzerine ve Romanya gibi yatırımı almak isteyen ülkeler heveslenmişti.

TÜRKİYE'DE KURMAZSAK BAŞKA ÜLKE DE DE KURMAYIZ
Volkswagen'in CEO'su , bu iddialar üzerine açıklama yaptı. Diess,"Türkiye'de fabrika kurma kararı almazsak, araçları mevcut fabrikalarımızda üretiriz" dedi.

TEMASLAR SÜRÜYOR
Manisa'ya yapılması planlanan yeni fabrika konusunda kararını erteleyen Volkswagen'in Türkiye ile görüşmeleri sürüyor.

Türkiye'de ihracat yapan tüm otomotiv ana ve yan sanayi şirketlerinin üyesi olduğu Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik yaptığı açıklamada "Türk hükümet yekililerinin Volkswagen ile irtibat halinde olduğunu biliyorum, şimdi sonuç bekleniyor" diye konuştu.

Alman Haber Ajansı'nın (dpa) haberine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Ankara'da yaptığı bir görüşme esnasında, "Alman tarafıyla her zaman görüşüyoruz. Bizim görevimiz yatımıcıyla, Volkswagen (VW) ile görüşmek" diyerek Türk ve Alman yetkililerin Volkswagen yatırımıyla ilgili temaslarını sürdürdüğünü teyit etti.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Başkanı Alper Kanca da Volkswagen'in Türkiye'deki sektör tedarikçileriyle görüşmelerini de sürdürdüğünü söyledi. Kanca, "Volkswagen bir kaç ay önce tedarikçi ve şirketlerle görüşmeye yakınlaşmaya başladı. Bu konuda somut sorular yönelttiler. Bu talepleriyle alakalı olarak irtibatta olmayı sürdürüyorlar" diye konuştu.

KARAR BARIŞ PINARI HAREKATI NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ
Türkiye'nin 9 Ekim'de başlattığı Harekâtı Alman kamuoyunda Türkiye'nin Suriye politikasıyla ilgili yoğun eleştirilere neden olmuş, yeni fabrikayla ilgili Ekim ayı başında açıklaması beklenen kararı ertelediğini duyurmuştu.

VW'nin bir milyar euroyu aşkın yatırımla Manisa'da kurmayı planladığı fabrikanın yıllık 300 bin araçlık kapasiteye sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişiyi istihdam etmesi planlanıyor. Fabrika inşasının 2020 yılı sonunda başlaması ve 2022 yılında üretime geçilmesi öngörülüyor. Fabrikada Volkswagen Passat ve Skoda Superb modelleri üretilecek.

VW'nin yeni yatırım sürecinde Türkiye'nin en büyük rakibi Bulgaristan da geçen ay yaptığı açıklamada, AB Komisyonu ile istişare ettikten sonra yatırımın ülkelerinde yapılması halinde teşvik miktarını "135 milyon euro yerine 250-260 milyon euroya yükseltmenin bir yolunu bulduklarını" kaydetmişti.

Ardından Romanya'dan da bir açıklama gelmiş, Ticaret Bakanı Stefan Radu, Rumen "Ziarul Financiar" gazetesine yaptığı açıklamada "VW ile yeni görüşmeler başlattık. Romanya çok iyi teknik koşullara sahip ve iş gücü sıkıntısı yok" demişti.