Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.08.2019 08:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.08.2019 08:46
ABONE OL

ve konut kredisi i işlem detayları! ?

sı nasıl yapılır? Konut kredisi inde bazı ların düşük oranlarına sahip olması Konut Kredisi almış olan vatandaşları düşündürüyor. Peki bu transfer sürecinde yapmanız gerekenler neler? İşte Konut kredisi yapılandırma ve Konut Kredisi transferleri hakkındaki bütün işlemlerin detayları. Önceden kullanılan Konut Kredileri , Vakıfbank ve 'na transfer olabilir. A bankasından B bankasına konut kredisi aktarması yaparken dikkatli olunması gereken nokta ise iki kredi arasında faiz açısından elde edeceğiniz kar oranı.

Konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Bir dönem hayli yüksek olan kredi faiz oranlarının şimdilerde düşmesiyle birlikte yeni bir soru akıllara geldi. Kredi faizleri yüksek iken kredi alan vatandaşlarımız kredi borçlarının yapılandırılmasını istiyor. Bu anlamda hükümet, kamu bankalarıyla konut kredisi faiz oranlarını %1'in altına çekti. Önceden yüksek faiz oranları ile kredi alanlar şimdi de kredi borçlarını bu bankalar aracılığıyla transfer ederek faiz avantajından faydalanmak istiyor. Daha önce kullanılan kredilerin %0,99 faiz oranıyla Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Vakıf Katılım ya da Ziraat Katılım Bankası'na transferiyle büyük ölçüde avantaj elde edebilmek mümkün. Peki konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır? Konut kredisi transferi işlem detayları sayfamızda

Hangi bankalardan Konut Kredisi transferi yapılabiliyor?

Önceden kullanılan Konut Kredileri Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası'na transfer olabilir. A bankasından B bankasına konut kredisi aktarması yaparken dikkatli olunması gereken nokta ise iki kredi arasında faiz açısından elde edeceğiniz kar oranı. Karlı olduğunuzu hesaplamanız gerekiyor. Şuanda elinizdeki krediyi transfer edeceğiniz bankada ödeyeceğiniz faiz tutarı bazı durumlarda ödemeniz gereken %1 veya %2 erken kapama cezasını aşıyorsa kredi transferini yapmalısınız. A Bank'tan B Bankası'na kredi transferi yaparken kredi taksitlendirmesinde de değişiklik yapabilir ve kredi taksitlendirme seçeneğinizi daha da aza indirebilirsiniz. Bu da aylık ödemelerde daha az zorlanacağınızı garantiler. Faiz indirimi ile oldukça avantajlı hale gelen 3 kamu bankasına (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank) hangi bankalardan transfer yapılmalı?

Bu bankaların listesi;

Akbank

Altenatifbank

Anadolubank

Denizbank

QNB Finansbank

Şekerbank

Tekfen Bank

ICBC Turkey Bank A.Ş.

ING Bank

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Ziraat Bankası

Garanti Bankası (Garanti BBVA)

Halkbank (Halk Bankası)

İş Bankası

Vakıflar Bankası (Vakıfbank)

Yapı ve Kredi Bankası

Hangi bankalar Konut Kredisi transferi yapıyor?

Şuanı göz önünde bulunduracak olursak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'a konut kresii transferi yaparsanız oldukça karlı çıkıyorsunuz. Çünkü bu bankalar diğer bankalardan daha az faiz oranına sahip. Faizsiz bankacılık sloganı ile hareket eden bu iki katılım bankası (Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım) %0,99 kar oranı ile birlikte 180 aya kadar taksit seçeneği ile Konut Kredisi transferi seçeneğini sizlere sunuyor.

Kredimi başka bankaya taşımak istiyorum

Bu talep ile sık sık karşılaştığımız günlerin içerisindeyiz. Bu anda kredinin çekildiği bankalar kredinin erken kapatılması durumunda belirli bir kesinti yapıyor ve erken ödeme cezası olarak krediyi bir kerede ödemek isteyenlerden ücret alıyor. Erken ödeme cezası yaklaşık olarak %1 veya %2 civarında. Tüm bu ödeme ve ceza ücretleri dahil olunca tüketicinin krediye toplam maliyeti v verilen faiz oranlarından avantajlı ise refinansman olarak yani konut kredisi transferi yapılabiliyor.

Konut Kredisi transfer ve taşımada gerekli evraklar neler?

Bankalar, taşıma ve transfer kredilerinde de konut kredisinde talep ettikleri fiyatları yeniden istiyorlar. Dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ücretleri gibi konuların da konut kredisinden bir farkı bulunmamakta. İstenen belgeler ise şu şekilde; Krediye konu olan ve satın alınacak olan konutun tapusunun fotokopisi, Kimlik belgesi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet vb.) Aylık gelir belgesi. Bu belgelere ek olarak sizden son 3 ay içinde alınan ikametgah belgesi veya son 3 ayda adınıza düzenlenmiş olan elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası da istenebilir.

KONUT KREDİSİ HESAPLAMA

Güncel olarak en düşük tabela konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.28 üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 5 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 3.600 TL, 10 yıl vadede 2.450 TL' ye denk karşılık geliyor. 10 yıl vadeli konut kredisinin toplam geri ödemesi yaklaşık 294.000 TL oluyor.

KONUT KREDİSİ ALANİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yaptığınız kredi başvurusu ön onay aldığında ikinci adım olarak gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge talep edilir. Düzenli bir geliriniz olması halinde başvurunuzun onaylanması ihtimali oldukça yüksektir. Daha önceki kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip kararı olan kişiler ise kredi alamazlar. Konut kredilerinde ipotek uygulaması söz konusu olduğu için kefil istenmez. Eğer başvuran kişi yeterli bir gelire sahip değilse o zaman kefil uygulaması devreye girebilir.

KONUT KREDİSİ NEDİR?

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü. Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin %70-75'ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25'lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.