Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.07.2019 16:03
  • Son Güncelleme: 23.07.2019 16:03

Alman devi Volswagen 'yi tercih etti: Sektör hareketlenecek

Dünya devi firması ’in 1,3 milyar avro’luk yeni yatırım için ’yi seçmesi otomotiv sektöründe canlandıracak. İlk etapta 5 bin kişi için doğrudan iş kapısı olacak yatırım, demir-çelik, plastik, cam, boya ve elektrik gibi yan sanayi sektörlerini de etkileyecek.

Alman devi Türkiye'yi tercih etti

Alman devi 'in 1,3 milyar avroluk yeni yatırımını 'den yana kullanacağını açıklamasının ardından otomotiv sektöründe hareketlilik başladı. Söz konusu yatırımın otomotiv sektörüne oluşturacağı katma değerin yanı sıra doğrudan ve dolaylı olarak a da katkı sunacak.

5 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
Volkswagen'in ilk etapta 5 bin kişiyi istihdam edeceği yıllar içerisinde bu rakamı arttıracağı belirtiliyor. Diğer yandan demir-çelik, lastik-plastik, cam, boya, elektrik ve elektronik gibi sektörlerde de istihdam artışları beklenirken, en büyük atılımın pazarlama, tamir, bakım ve yedek parça sektörlerinde olacağının üzerinde duruluyor.

2018'DE 871 MİLYON $ YATIRIM
Türkiye'de hali hazırda faaliyet gösteren şirketler, otomotiv sanayisinde 2016'da 1 milyar 131 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirirken, 15 Temmuz 'cü hain darbe girişimi yatırımların bir sonraki yılda 776 milyon dolara düşmesine neden oldu. Ancak hükümetin sağladığı güvenli yatırım ortamı sayesinde tekrar yükselişe geçen yatırımlar 2018'de 871 milyon dolar yükseldi. Alman grubunun da Türkiye'ye gelmesi ile birlikte bu sayıların yine 1 milyar seviyelerinin üzerine çıkması bekleniyor.

SEKTÖRDE 52 BİN ÇALIŞAN
Sektörde rekabet ortamının sağlamış olduğu yatırımlar neticesinde istihdam sayısında da artışlar yaşanıyor. Otomotiv Sanayicileri Derneği'nin verilerine göre sektörde 2014'te 43 bin kişi istihdam edilirken, bu rakam geçen yıl 52 bine yükseldi. Şirket bazında bakıldığında en fazla istihdam 7 bin 665 kişiyle Türk Otomobil Fabrikası A.Ş'de (TOFAŞ) olurken, onu 7 bin 419 kişiyle OYAK Renault izliyor. Çalışanların profillerine bakıldığı ise en fazla işçi çalıştırılıyor. 2014'te 33 bin işçi çalışırken, bu sayı 2018'de 40 bine çıktı. Diğer yandan en fazla sıçrayış ise idareci alanında oldu. 4 yıl önce sektörde sadece 458 idareci çalışırken, geçtiğimiz yıl idarecilerin sayısı binlere yükseldi.

1,5 MİLYON ADET ÜRETİM
Yenişafak'ın haberine göre yine aynı raporda yer alan bilgilere göre Türkiye'de faaliyet gösteren otomotiv firmaları geçtiğimiz yıl 1 milyon 587 bin aded üretim gerçekleştirirken, en büyük pay 373 bin ile 'ın oldu. Onu 203 bin ile Hyundai izlerken, 289 binle en çok kamyonet üretildi. Otomobil olarak ise en fazla üretim yine 203 bin ile Hyundai şirketinde oldu.

2006 DÖNÜM NOKTASI OLDU
Türkiye'deki otomotiv sektörünün üretiminde 2006 dönüm senesi oldu. Bu yıla kadar üretim sayısı yüzbinlerde kalırken, 2006'dan sonra milyonlar seviyesine çıkıldı. Buna etken olarak da 2006'dan sonra ürün çeşitliliğinin artması ve yeni modellerin sadece Türkiye'de üretilip dünya pazarlarına ihraç edilmesi gösteriliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.