Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.04.2019 08:58
  • Son Güncelleme: 02.05.2019 09:36

oranları ne oldu?

oranlarındaki hareketlilik Nisan ayında artarak devam etti. Nisan'ın ilk haftasında QNB Finansbank konut kredisi faiz indirimi uygularken, Garanti sı, Akbank ve yeniden faiz artışı uyguladı.

Ev alacaklar dikkat! İşte yeni konut kredisi faiz oranları

Ev hayali kuran milyonlarca vatandaş konut kredilerini araştırıyor. lar ise konut kredilerini daha cazip hale getirmeye çalışıyorlar. Özellikle son aylarda bankalar konut kredilerini düşürmüştü. Şimdi ise maalesef dolar kuru ve enflasyon oranlarının oranları ile olan yakın ilişkisi yüzünden her iki rakamda da yaşanan yükseliş kredi faiz oranlarına da yansıdı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Dolar kuru ve enflasyon oranlarının faiz oranları ile olan yakın ilişkisi bilinirken her iki rakamda da yaşanan yükseliş kredi faiz oranlarına da yansıdı.

Doların bu kadar hızlı değerlenmesi yatırımcı kadar normal vatandaşın da ilgisini çekince TL mevduat hesaplarından çekilen paralar sürekli dolar hesaplarına akmaya başladı. Dolar hesaplarındaki para rekor üstüne rekor kırarken bankalar kredilerde kaynak olacak TL akışını sağlamak için mevduat hesaplarının faiz oranlarını yükseltti ki bu da kredi maliyetinin artması dolayısı ile de faiz oranlarının yükselmesi anlamına geldi.

Yükselen faiz oranları nedeni ile vatandaş bankalardan uzaklaşırken bu da bankaların kredi musluklarını kapatması anlamına geliyordu ki çok tepki çeken bu hamleyi bu sefer kendileri direkt olarak yapmamış oldu. Yani banka kredi reddi kararı vermedi ama yapmış olduğu fahiş kredi faiz oranı artışı ile vatandaşın ayağını bankadan çekti!

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?

Aslında herkesin yanıt aradığı önemli bir soru da bu madde olarak öne çıkıyor. Hatırlanacağı üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konut kredisi faiz oranlarının Mayıs ayında yüzde 1'in altına düşeceğini açıklamıştı.

Ancak mevcut koşullarda böyle bir oranın Mayıs ayında gelmesi imkansız gibi görünüyor. Şu anda kamu bankaları dahi en düşük konut kredisi faiz oranını yüzde 1.45 olarak uygularken yüzde 0.98 konut kredisi oranının gelmesi pek mümkün görünmüyor.

Merkez Bankası tarafından yapılacak olan politika faizi indiriminin dahi Haziran ayında yapılmasının mümkün olmadığının açıklandığı bir dönemde bankaların böyle bir indirime gitmelerinin söz konusu dahi olmadığı iddia ediliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.