Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2019 13:28
  • Son Güncelleme: 02.05.2019 13:11

, , , sal destek ödeme başvuru şartları

2019 ücretleri için müjdeli haber geldi. Çiftçiler destek ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyordu. ve Orman Bakanı , tarım sektörüne desteği öncelik edindiklerini belirterek, "8 milyar 777 milyon desteği çiftçimize Mart ayının sonu itibarıyla ödemiş olacağız" diyerek çiftçilere müjdeyi verdi.

2019 yılı için son dakika açıklaması yapıldı. ve Orman Bakanı , tarım sektörüne desteği öncelik edindiklerini belirterek, "8 milyar 777 milyon desteği çiftçimize Mart ayının sonu itibarıyla ödemiş olacağız" dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN ÖDEME MÜJDESİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım sektörüne desteği öncelik edindiklerini belirterek, "8 milyar 777 milyon desteği çiftçimize mart ayının sonu itibarıyla ödemiş olacağız" dedi

Amasya'nın Suluova ilçesinde tarım ve orman sektörünün değerlendirildiği toplantında üreticiler ve sektör temsilcileriyle buluşan Bakan Pakdemirli, "Diğer sektörlere verilmeyen destekler öncelikle tarım sektörüne veriliyor. Sizleri rahatlatmak için destekleri öne çektik. Ocak, şubat ve mart ayları toplamı 8 milyar 777 milyon desteği çiftçimize mart ayının sonu itibarıyla ödemiş olacağız" diye konuştu.

SERACILIK KREDİSİ

Çiftçilerin elektriği yüzde 12 daha ucuz kullanacaklarını vurgulayan Bekir Pakdemirli, "Elektriği ticari tarifeden ödemeyecek. Yine çiftçimizin 31 Aralık 2018 itibarıyla temerrüde düşmüş herhangi bir borcu varsa Tarım Kredi Kooperatifi'ne ve Ziraat Bankası'na gidip bunları yüzde 10'la tekrar yapılandıracak. Yemi de bugün alıp Kurban Bayramı'nda ödeyebileceksiniz. TARSİM bedelini hasat döneminde ödeme imkanınız olacak. Ziraat Bankası ile kredisi çalıştık. Yüzde 8,25 faizle seranın yüzde 75'lik kısmını 2 yıl ödemesiz toplam 7 yıl vadeyle kurabiliyorsunuz" şeklinde konuştu.

''HER ALANDA CİDDİ BİR ARTIŞIMIZ VAR''

Üretim rakamlarını değerlendiren Pakdemirli, "Bitkisel üretimimiz 98 milyondan 120 milyon tona yükselip, yüzde 25 artmış. Büyükbaş sayımız 9,9 milyondan 17 milyona, küçükbaş sayımız 32 milyondan 45 milyona yükseldi.

Kanatlı sayımız 250 milyondan 350 milyona, et üretimimiz 420 tondan 1,1 milyon tona, süt üretimimiz 8,4 milyon tondan 20 milyon tona, tavuk üretimimiz 700 bin tondan 2.2 milyon tona, yumurta üretimimiz 11 milyar adetten 20 milyar adete, bal üretimimiz 74 bin tondan 110 bin tona yükselerek her alanda ciddi bir artışımız var" ifadelerini kullandı.

Toplantıya Amasya Valisi Osman Varol, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, AK Parti Amasya Milletvekilleri Mustafa Levent Karahocagil ile Hasan Çilez, Suluova Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz ve Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok da katıldı.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ NE ZAMAN?

Çiftçiler Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı bulunan arazileri için alabilecekleri ve desteğini, BÜGEM'e (Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü) gönderildikten sonra çitfçilere ödemesi yapılacak. Ödemelerin Şubat ayı itibari ile alınması beklenmekte. Çiftçilerin bu desteği alabileceği tarih önümüzdeki günlerde kesinleşecek.

2019 ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNE NASIL KAYIT OLUNUR?

Eğer kiraladığınız arazi Hazine malıysa defterdarlıktan veya mal müdürlüğünden kiraladığına dair kira sözleşmesi yapılmalıdır. Tarım arazisinin mülkiyeti vakıflara ait ise, ilgili vakıflarla yapılmış kira sözleşmesi ve onaylı tapu sureti koymalısınız. Tarım arazisi köy tüzel kişiliğine ait ise, muhtar ve en az iki aza tarafından onaylanan köy senedi ile birlikte köye aidiyetini gösterir onaylı tapu sureti koymalısınız. Tapularınız fotokopisini çektirip tapu sicil müdürlüğünden aslına uygundur kaşesi bastırmalısınız.

Tapu sicil müdürlüğünden sonra boş C formuna ektiğiniz arazilerin tapu bilgilerini ve o sene yetiştirdiğiniz ürünleri yazmalısınız.Daha sonra doldurduğunuz bu C formunu ekilişini yaptığınız arazilerin bulunduğu köyün yada mahallenin muhtarına ve azasına imzalatmalısınız. Eğer farklı ilçelerde arazileriniz varsa; başvurunuzu ikamet ettiğiniz yerde araziniz varsa oranın Tarım ilçe müdürlüğüne, yoksa arazinin bulunduğu Tarım ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise Tarım il müdürlüğüne yapmalısınız.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.