Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.03.2019 10:33
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 19.03.2019 13:41
ABONE OL

duyurdu: Çok başvuru olursa...

Çevre ve AA 'nda gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kurum, LPG'li araçlardan, imar barışı ve çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler verdi. 50 bin sosyal konut projesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Kurum, "50 bin konuta 250 bin başvuru geldi. 250 bini talebe göre artırma ihtimalimiz olacak. Çok başvuru olursa noter huzurunda kura çekeceğiz." dedi.

Çevre ve , AA 'nda gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

İnsanların sosyal donatı eksikliklerinin vatandaşları rahatsız ettiğini görüyoruz. Ataşehir'de 3 mahallede toplantısı yaptık. Vatandaşlar mutlu ayrıldılar, ikna ettiklerini düşünüyorum. Kentsel dönüşümde olayı projeyi yerinde çözmek zorundayız.

Mamak'ta uzun zamandır süre gelen kentsel dönüşüm projesi vardı, temelini atacağız. 300 bin liralık eve 300 bin liradan aşağı teklif etmiyoruz. Dairelerin değeri kaybolmuyor. Vatandaşımız bize inanıyor. Emlak Bankası da sahaya inecek.

Bir çoğunun elektrik, su, doğal gaz problemi vardı. Mülklerini ipotek gösteremiyorlardı. Bunları aştık. Çok olumlu gidiyor. Kültürel alanlarda imar barışını sabote eden vatandaşlarımız oldu. Biz hem özel çevre koruma bölgesinde hem doğal sit alanlarındaki yapıların durumlarını takip ediyoruz. Kesinlikle tarihimize kültürümüze doğal sit alanlarımıza kimsenin zarar vermesine imkan vermeyeceğiz.

Biz Ankaramıza ilişkin çok önemli proje yürütüyoruz. Hem güney hem kuzeyine yeşil koridor açıyoruz. Mogan Gölü'nden başlıyor İmrahor'a uzanan süreçte 35 kilometrelik alanı kapsıyor. İçinde parkların bahçelerin olduğu çok önemli bir koridoru hayata geçiriyoruz. Mogan'dan 3.5 milyon metreküplük dip çamurunu temizledik. Mogan Gölü etrafında çok büyük bir millet bahçesi projelendiriyoruz.

50 BİN KONUTA REKOR BAŞVURU
Tüm Türkiye çapında 2023 yılına kadar 250 bin sosyal konut yapacağımızı söylemiştik. İlk etabı 50 bin sosyal konuttu. 62 ilimizde sosyal konutlara ilişkin süreci başladık. 6 Mart 'tan itibaren başvuruları almaya başladık. 388 liradan başlayan konutları vatandaşların talebine sunduk. 50 bin konuta 250 bin başvuru geldi. 250 bini talebe göre artırma ihtimalimiz olacak. Çok başvuru olursa noter huzurunda kura çekeceğiz. Önümüzdeki süreçte gelen talebin 250 binin üzerinde olması halinde karşılamaya çalışacağız. O sayıyı artırma yönünde adımlar atacağız. Sektörü ilgilendiren kısımlara da destek olacağız.LPG'Lİ ARAÇLARA DÜZENLEME
LPG'li araçların AVM, otellere, kapalı otoparklara girmesine ilişkin süreci değerlendiriyoruz. TSE'nin kurallarına uyulması gerekiyor. İçişleri Bakanlığı'mızın da yangın yönetmeliğine ilişkin düzenlemeler yapması gerekiyor. Bizim tarafımızda da yangın yönetmeliğinde değişiklik yapmamız gerekiyor. Tedbirlerin alınmasıyla birlikte LPG'li araçların AVM'lere girmesi çalışmasını yapıyoruz. Yönetmelik değişikliğiyle hallediliyor. Nisan ayında düzenlemeleri yaparız.

Emlak Bankası şu anki adıyla Emlak Katılım Bankası oldu. 21 Mart itibariyle işlemlerine başlıyoruz. Bu çok önemli bir süreçti. 93 yıllık bir geçmişi var bu bankanın. 1926 yılında kurulmuş. Ankara'da Elvankent, Eryaman mahallelerinde birçok uygulama yapmış. İstanbul'da Ataşehir, Bahçeşehir'de güzel uygulamalar yapmış. Kentsel dönüşüm projelerine tüm genel müdürlüklerimiz birbirleri arasında doğrudan çalışabiliyorlar. Bu sayede kentsel dönüşüm projelerine hem finans desteği verecek hem de yapılmasına katkı sağlayacak.