;

krediyle geliyor

SGK ile Ziraat’in imzaladığı protokol ile erken emekliliğe de düşük faizli kredi imkanı sağlandı. Doğum ya da askerlik borçlanması yaparak emekli maaşı bağlanabilecek kişiler, kredi çekerek emekli olacak, taksitler maaştan kesilecek

Erken emeklilik krediyle geliyor
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) kısa süre önce Ziraat Bankası ile imzaladığı protokol, yüzbinlerce kişiye emeklilik yolunu açtı. Protokol ile, Bağ-Kur prim borcunu yapılandırarak emekli olabilecek durumda bulunan ancak nakit sıkıntısı yaşayanlara düşük faizli kredi imkanı sağlandı. Ancak sağlanan bu imkan sadece Bağ-Kur prim borcu nedeniyle emekli olamayanlarla sınırlı kalmadı. Protokolle; askerlik ya da doğum borçlanması yapması durumunda emekli aylığı bağlanabilecek kişiler de düşük faizli kredi kapsamına alındı. Sosyal güvenlik il/ merkez müdürlüklerine başvuruda bulunup buradan alacağı 'emekli olabilecek' yazısıyla Ziraat Bankası'na müracaat edenler krediyi kullanabilecek. Böylece erken emekli olunacağı gibi, bağlanacak emekli aylığıyla da kredinin geri ödemesi yapılabilecek.6 YIL KAZANIYOR
SSK'lı, Bağ-Kur'lu ve memur kadınlar, sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Her çocuk için 2 yıl borçlanılabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması, anneye 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazandırıyor. Erkekler de askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor. Askerliği işe girmeden önce yapanlar, borçlanma yaparak emeklilik yaşını erkene çekiyor. İş hayatına atıldıktan sonra askerlik yapanlar da borçlanma yapabiliyor. Ancak burada yaşı geri çekme durumu olmuyor. Eksik primler tamamlanıyor.
Etiketler:
  • 20 Ekim 2016, Perşembe

kalan karakter 1000

feritkoray feritkoray

primi dolu yaş 50 emekli olabilmem için ne gerek askerlik borçlanmam olsam 18ay olurmu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.10.2016 16:51
feritkoray feritkoray

primim 7060 yaş 50 emekli olma durumum nedir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.10.2016 16:47
cahit cahit

günü eksik olan sigortalılara geriye dönük gün borçlanma hakkı verilmelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 20.10.2016 20:05
kenan kenan

yaşa takılanlara erken emeklilik, devlete yük getirir. lakin, yaşı tamamlamış prim günü eksik olup ta geriye dönük borç ödemelerde, devlete zarar değil fayda getirir, gelir getirir. bence hükümet bunu mutlaka yürürlüğe koymalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır10
cevapla 20.10.2016 14:16
misafir misafir

prim gününü eksiklerini geriye dönük borçlanıp yatırmak konusu ne oldu acaba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır5
cevapla 20.10.2016 10:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.