Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 13.11.2015 Gazete

İşçinin maaşına göz dikti

7 Haziran öncesi ' 2 bin lira olacak' denildiğinde sesini çıkartmayan Doğan medyası, bin 300 liralık maaş için ayağa kalktı. Yanına BBC'yi de alıp işçi düşmanlığı yapmaya başladı. Güya patronların yanında yer alıp vatandaşa 'Bin lira neyine yetmez' demeye kalktı. Ama hevesi kursağında kaldı

İşçinin maaşına göz dikti
Ocak'ta AK Parti'nin seçim öncesinde vaatlerinde yer aldığı gibi bin 300 lira olacak. İşçilerin gelirlerinin artması patronları rahatsız ederken, bunun bayraktarlığını da Aydın Doğan ve medyası yapmaya başladı. Üstelik yanına İngiliz BBC'yi de aldı. Doğan medyasında yer alan haberlerde, asgari ücretin bin 300 lira olması halinde işçi çıkartılacağı tehditleri savuruldu. Ama cevap bizzat Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan geldi: "Sözümüz söz, asgari ücret Ocak'ta bin 300 lira olacak."

TEHDİT EDİYORLAR!
7 Haziran
seçimlerinden önce CHP, MHP ve HDP'nin yaptığı 2 bin liraları bulan asgari ücret vaatlerine hiç sesini çıkartmayan iş dünyasının temsilcileri, nedense AK Parti'nin yüzde 49.5 oyla tek başına iktidar olduğu 1 Kasım seçimleri sonrasında konuşmaya başladı. Bin 300 liraya çıkacak olan asgari ücret için "Veremezsiniz, işçi çıkartırız. Bulgaristan'a, Moldavya'ya kaçarız" diye tehditler savuran işadamları, seslerini de Aydın Doğan'ın gazeteleri aracılığı ile duyurmaya başladı. İnsanların gerçek maaşlarını bordrolarına yansıtmayarak asgari ücretten gösterip hem devletten hem çalışanından çalan bu patronlar, yapılacak 300 lira zammın derdine düştü. Doğan medyası, bu tehditleri savurarak hükümeti vaadinden geri adım attırmaya çalışırken, işçiye de "Bin lira senin neyine yetmiyor" demeye kalktı. Bu koraya İngiliz BBC de katılarak, Türkiye'deki asgari ücretin 'artmaması gerektiği' yolunda haber yaptı. 'İşçi düşmanı' koraya en güzel cevabı ise Başbakan Davutoğlu verdi. Davutoğlu, önceki akşam işveren ve işçi temsilcileriyle yaptığı toplantıda, "Bin 300 liradan geri adım atmayız" dedi. Davutoğlu'nun "İpe sapa gelmez rakamlar için sizden itiraz duymadık. Bu partilere neden bir şey söylemediniz?" sorusunu yönelttiği işadamları, "Kılıçdaroğlu, 'size yük getirmeyeceğiz' demişti" cevabını verdi.'ın gazeteleri, işçiye verilecek 300 lira zammın olmaması için günlerdir manşetler atıyor. Bu yayınlara İngiliz BBC de katılıp Türkiye'deki maaşları haberleştiriyor.BAŞBAKAN KARARLI
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Başbakan Davutoğlu'nun toplantıda kararlı bir duruş sergilediğini belirterek, şöyle konuştu: "Hükümet karşımıza dolu bir ajanda, güçlü bir ekiple çıktı. Vaatler yerine gelecek. Asgari ücretin artması esnafın da işlerini düzeltir."

AĞLAMA DUVARI
Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, iş dünyasının asgari ücret konusunda Çankaya Köşkü'nü ağlama duvarına dönüştürdüğünü söyledi. Arslan, "Tabii ki ilave maliyet getirecek. Hükümetin yükleri hafifletici, iş güvencesi sağlayacak, kayıtdışına yönlendirmeyecek modele itiraz etmeyiz. Nitekim Sayın Başbakan da destek sözü verdi" diye konuştu.


kalan karakter 1000

OĞUZ GÖKTÜRK OĞUZ GÖKTÜRK

bu ülkede işçisine 1300 tl asgari ücret veremeyecek her kurum.hemen iş yerini kapatması lazım.10-15 senedir çalışan usta işçiye bile bu paraları çok gören her iş veren vicdansızdır.ahlaksızdır.dahası haram zadedir.vede vergisinide muhasebecisine ayarlatarak vergiden çalandır.hepsini şikayet edin.adamlara maaş kartı verip.üstüne.100tl verip işi kalıbına uyduranlarıda artık devlet düşünsün.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.11.2015 00:00
doğan doğan

seçimdeki hesaplar tutmadı, şimdide bu mu? Allah hepinizi bildiği gibi etsin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.11.2015 21:07
fuat kam fuat kam

kendilerinin ve tüm aile bireylerinin altına lüks arabalar alan bunların bedelini devlete vermeleri gereken vergiden düşerek bir noktada devlete ödeten sözde işadamı olan bu haysiyet fukaraları utanmadan işçinin alacağı üç kuruşa karşı gelmeleri tek kelimeyle açıklanabilir
ALÇAKLIK..............................

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 13.11.2015 19:22
NEJAT NEJAT

Zaten ülkemizde sömürmek ve emperyalistlerle işbirlikçilik yapmanızdan başka bir şeyinizi görmedik, cehenneme kadar gidebilirsiniz.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 13.11.2015 12:05
selim selim

ey işçiler gördünüzmü hakiki düşmanınızı iyi tanıyın gazetelerini alıp okumayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 13.11.2015 13:29
mehmet ayaz. mehmet ayaz.

zaten kim asgari(birisi,ASKERİ yazmış)ücretle çalışıyorki.çoğu çalışan,yol-yemek-AGİ ve mesai gibi yan ödemelerle birlikte 2 bin tl kadar bir maaş alıyor.bu maaş bile yetmezken "300tl daha verirsek batarız"gibi gülünç sızlanmalar,300-500 binlik arabalara binen en düşük patronlara hiç yakışmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır2
cevapla 13.11.2015 10:33
eyt eyt

cani gönülden katılıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.11.2015 21:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.