;

Borç siliniyor

Esnafa, çalışan ye ve olana müjde... Düzenleme komisyondan geçti. Birikmiş prim borçlarının bazıları silinirken, bazıları yeniden yapılandırılacak

Çalışana müjde!
, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4.4 milyon vatandaşı ilgilendiren tasarıyı kabul etti. Tasarı ile, lik veya yaşlılık aylığı kesilenlerin maaşları yeniden bağlanacak.

TAHSİLAT YOK
Lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl içerisinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrenciler, 20 yaşını dolduracakları tarihi aşmamak kaydıyla, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Kendi sigortalılığı bulunduğu halde, başkası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlananlara Ocak 2012 tarihine kadar çıkarılan veya çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçlar affedilecek. Hak etmediği kapsamda sağlık hizmeti alanların 31 Ocak 2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetleriyle ilgili borçları, ilgililerin açtıkları davadan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyecek.

BAĞ-KUR AFFI
Bu kapsamda özellikle 4B kapsamındaki Bağ-Kur sigortalıları yer alıyor. Örneğin, 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağ-Kur'lular, bir yakınının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyordu. SGK'nın bu durumda olanları tespit ettiğinde yapılan sağlık ödemelerini geri istemesi gerekiyordu. Tasarı bu şekliyle uygulamaya girerse, prim borcu olduğu için anne veya babasının üzerinden sağlık hizmeti alan Bağ-Kur'lular Ocak 2012'den önce SGK tarafından kendilerine çıkarılacak borç-ları ödemeyecek. Yapılandırmalarda taksitlendirme isteyenlerin 4 ay içinde başvuruda bulunmaları gerekecek.

ÇALIŞAN EMEKLİYE ÖDEME KOLAYLIĞI
4A, 4B ve 4C'den emekli olan ve ticari faaliyet yürütenlerin ödemesi gereken sosyal güvenlik primleri de yapılandırılacak. SGK tarafından sosyal güvenlik primini ödemediği tespit edilen bu durumdaki kişilerin söz konusu borçlarının yapılandırılmasına imkan tanınacak. Mevcut durumda kamudan emekli olduktan sonra kamuya ait bir işyerinde çalışmaya devam eden memurlar, emekli aylığı alamıyor. Ancak SGK, maaşının yanı sıra emekli aylığı da alan çok sayıda memur bulunduğunu tespit etti. Bunlara da taksit imkanı gelecek.
  • 13 Aralık 2012, Perşembe

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.