;

Bağ-Kur si intibak alacak

Yaklaşık 2 milyon işçi sinin faydalanacağı zamdan 12 bin Bağ-Kur emeklisi de yararlanacak. Bunun için emeklilik dilekçesi tarihi çok önemli

Emeklilere büyük müjde!
Yaklaşık 2 milyon , Ocak 2013'te alacak. Uzmanlarına hazırlattığı tablolarla emeklilere intibak zamlarını şimdiden öğrenme imkanı sunan TAKVİM, konuyla ilgili akıllara takılan her türlü sorunun da yanıtını veriyor. Emekliler, sorularını telefonla iletiyor. Uzmanlarımız da yanıtlıyor. TAKVİM'i arayan Bağ-Kur emeklileri, intibak zammı alıp alamayacaklarını merak ediyor. İntibak zammı alabilecek Bağ-Kur emeklilerinin sayısı 12 bin. İşte emeklilerden gelen sorulardan bazıları ve yanıtları:

* Ben 1985 yılında Bağ-Kur'dan emekli oldum. İntibak zammı alır mıyım? Mehmet D.
Bu konuda pek çok soru geliyor. Bu nedenle intibak zammı kapsamına girenleri tekrar hatırlatalım. İntibak zammını 1.9 milyonu aşkın SSK emeklisi ile 12 bin Bağ- Kur emeklisi alabilecek. 2000 yılından önce emekli olmuş tüm SSK'lılara intibak zammı verilecek. Emeklilik kararını 1999'da aldırmış ama maaşını 2000'de almaya başlamış SSK'lılar da intibaktan faydalanacak. SSK'dan malulen emekli olanlara ve yurt dışından gelip isteğe bağlı emekli olanlara da eğer 2000'den önce emekli olmuşlarsa intibak zammı var. Bağ-Kur'lulara gelince... 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren veya emekli aylığı bağlanan Bağ- Kur'lulara intibak zammı verilecek. Siz intibak zammı kapsamında değilsiniz.

* Eşim 1993'te SSK'dan emekli oldu. Vefatının ardından maaşını almaya başladım. İntibak zammı maaşa yansır mı? Özlem S.

2000 yılından önce emekli olan veya emeklilik başvurusunda bulunan vefat etmiş SSK'lıların yakınları ile 1 Mart 2002-30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emekli olan veya başvuruda bulunan vefat etmiş Bağ- Kur'luların yakınları da intibak zammından yararlanabiliyor. Siz de intibak zammı alabiliyorsunuz.

* İntibak zammı alamayanlara ne kadar artış yapılacak? Latif Ç.
Ocak 2013'te tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, 2012'nin ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyon doğrultusunda zam yapılacak. İntibak düzenlemesi kapsamında olanlar, ayrıca intibak zammı da alabilecek.

YENİ GÖSTERGEYİ ÖĞRENİN
* 9 bin prim gününden emekli oldum. Gösterge rakamımı tablolarda bulamadım. Tarık F.
Gösterge rakamınız düşük kalmışsa, güncellenmiştir. Yeni gösterge rakamını Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerinden ya da e-devlet şifresiyle internetten öğrenebilirsiniz.

* İntibak zammı kapsamındakilere toplu ödeme var mı? Galip B.
İntibak düzenlemesi sadece zammı içeriyor. Geriye dönük bir ödeme yok. Toplu bir para alınmayacak. .

* Kimler toplu para alacak? Burak G.
Toplu para ödemesi, maaşları eksik hesaplandığı tespit edilen 2 bin 500 işçi emeklisine yapılacak. Eksik maaş ödendiği belirlenen emeklilere, hesaplamalar yapıldıkça maaş döneminde toplu para yatırılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kişilerin kim olduğunu açıklamadı. Emekliler, hesaplarındaki parayı görünce durumu anlıyor.

TABLOLAR DEVAM EDECEK

Emekliler, intibak zammını TAKVİM'in hazırladığı tablolardan öğreniyor. Bugüne kadar üst göstergeden, 3 bin 600, 5 bin, 7 bin 400 ve 9 bin prim günlerinden emekli olanların intibak zammı tablolarını gazetemizde yayınladık. Ancak kaçıran okurlarımız için bu tablolara sayfalarımızda yeniden yer veriyoruz. Gazetemizi günü gününe takip ederek, siz de yeni yılda alacağınız intibak zammınızı öğrenebilirsiniz.

PRİM GÜNÜNE DİKKAT!

Emekli okurlarımızdan tablolarla ilgili pek çok soru alıyoruz. İntibak zammını öğrenmek isteyen emeklilerin, kendi prim gününe uygun tablolara bakması gerekiyor. Yayınladığımız tabloların başlığında, hangi prim gününe ait olduğu yer alıyor. Doğru prim günü tablosuna bakmanız önemli. Kendi prim gününüze ait tablolara bakarak, derece, kademe ve göstergenize göre alacağınız intibak zammını görebilirsiniz. Emeklilerimiz, intibak zamlarını uzmanlarımızın hazırladığı tablolardan öğrenebiliyor. Telefonla intibak zammını öğrenmek mümkün olmuyor.

Etiketler: ,
  • 07 Aralık 2012, Cuma

kalan karakter 1000

hanımbektaş hanımbektaş

2014de zam varmı bagkura bide bankada proplem çıktı baişka bankaya alamıyorum sorun varmış ben anlamadım arapsaçıgibiacaba benim bagkuruma başka biri gire bilirmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2013 18:56
hanımbektaş hanımbektaş

babam 2binden önce emekli oldu 2005deöldü yetimkız olarak hiç intibakalmadım maaşımda çok düşük babam 15 sene pirim yatırmışüstünede 12 basamakdan bagkurlu esnaflar odasından aldıgım la bagkurdakiler uymuyor bagkurda tarım yazıyo amababam esnafdı anlamadım maaşımda

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2013 18:49
humeyra humeyra

meraba benım babam bagkur emeklısıydı ve vefat ettı sonra maası 4 e bolundu annem ve 3 kardese ve daha sonra hepımız evlendık ama annemın aylıgında hıcbır artıs olmadı halen 390 lıra alıyo bunun sebeb ne dır acıklayablırmısınınz bı ınsan 390 lırayla nasıl gecınebılr

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.03.2013 19:55
humeyra humeyra

meraba benım babam bagkurdan emeklıydı ve oldu sonra annem ve bz 3 kardes aylık almaya basladık ve hepımız evlendık ama annemın aylıgında hıc bır artıs olmadı halen 390 lıra para alyo bunun sebebı nedır bana b acıklık kazandırırmısınız lutfen

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.03.2013 19:53
saniye saniye

ben 14.01.2013 dilekçemi verdim esnaf bağkuruyum. maaşım ne kadar olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.02.2013 11:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.