Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 29.10.2009 Gazete

Dikkat! Emlak vergisi yüzde 25 fazla ödenecek

Gayrimenkul sahiplerine kötü haber geldi. Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği'ne göre emlak vergisine esas olmak üzere 2010 yılında uygulanacak 'bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri', geçen yıla göre yüzde 12-25 arasında artırıldı. Bu da ödenecek vergi miktarlarının artması anlamına geliyor.

ASANSÖR MALİYETİ EKLENİYOR

Yayınlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliğine göre, emlak vergisine esas alınacak fabrika, otel binalarının metrekare inşaat maliyetleri yüzde 12, sinema ve tiyatro binaları ile meskenlerinki yüzde 25 artırıldı. Lüks inşa edilen meskenlerde ortalama metrekare maliyeti 1439,05 lira, basit gecekondularda ise 44,24 lira olarak belirlendi. Metrekare normal inşaat maliyet bedelleri, asansör, kalorifer veya klima tesisatı maliyetini içermiyor. Binada bunlar yer alıyorsa, bedellere, kalorifer veya klima için yüzde 8, asansör için yüzde 6 ilave yapılacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.