Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Eğitim
 • 25.11.2019 09:25
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 01.12.2019 15:42
ABONE OL

ödemeleri ne zaman ilk ödeme hangi ayda?

ları öğrencinin aldığı puana, yerleştiği üniversiteye ve girdiği bölüme, ailenin ekonomik ve sosyal durumuna. Burs hakkı kaybetmemek için kurum Üniversitedeki sınav başarı durumuna, not ortalamasına bakılarak veriliyor.

KYK burs ödemeleri ne zaman ilk ödeme hangi ayda?

KYK burs ödemesi için tarihler oldukça merak ediliyor. Üniversiteyi kazanan öğrenciler KYK burslarının yatmasını bekliyor. Bu bağlamda
öğrenciler, Twitter üzerinden burs paralarının ne zaman yatacağı ile ilgili paylaşımlar yapıyorlar. KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacağı bildirildi.

KYK BURS PARASI NE ZAMAN YATACAK?

KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacağı bildirildi. 2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira. Burs/kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

KYK BURSLARI SAAT KAÇTA YATACAK?

KYK bursları öğrencilerin T.C. kimlik numaralarına göre belirlenmiş olan tarihlerde öğrencilerin hesaplarına yatırılır.KYK' burslarının hesaba geçiş saati aydan ayda değişkenlik gösterebiliyor. Bursların yatırıldığı saat ile alakalı net bir saat vermek mümkün olmasa da geçmişe bakarak burs ücretlerinin genellikle 00:00 ila 03:00 arasında yatırılıyor. Aşağıdaki tabloya bakarak T.C. kimlik numaranıza göre KYK burs ödemesinin hangi tarihte hesabınıza geçeceği hakkında bilgi sahibi olabilir.

KYK BURSLARI NEYE GÖRE VERİLİYOR?

Başvurusu olumlu sonuçlanan ve önceden burs alan üniversite öğrencileri için kurum 4 kıstasa bakıyor: Aldığı puana, Yerleştiği üniversiteye ve girdiği bölüme, ailenin ekonomik ve sosyal durumuna. Burs hakkı kaybetmemek için kurum Üniversitedeki sınav başarı durumuna, not ortalamasına bakıyor.

Peki başka hangi durumlarda KYK bursları kesiliyor:

*Öğrencinin not durumunda başarısız olması,

*Öğrenim gördüğü kurumdan ayrılması, çıkarılması ya da uzaklaştırılması

*Kayıt dondurması Sağlık ya da benzer sebebiyle öğrenim kurumuna devam edememesi

*Öğrenim kurumunda çeşitli sebeplerden dolayı bir yıl ara vermesi Öğrenim gördüğü kurumun kapatılması Kesin hükümle mahkum olması durumunda burs kesilecek.

KREDİ ALAN ÖĞRENCİ BURSLU OLMA İHTİMALİ SÖZ KONUSU MU?

İlk başvurusu olumsuz sonuçlanan ve kredi almakta olan öğrenci sonradan durumunda değişiklik olması sebebiyle; Yönetim Kurulunca belirlenen "öncelikli burs verilecek öğrenciler" kapsamına girer. Bu süreci belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir.

BURSLAR NE ZAMAN HESAPLARDA OLACAK?

2019 - 2020 KYK burs ücretleri, ilk defa burs kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (Ocak) ayında ödeme yapılmaktadır.

Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında maaşlar yatırılacaktır.

* TC Kimlik Numarası 0 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 6'sı itibariyle

*TC Kimlik Numarası 2 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 7'si itibariyle

*TC Kimlik Numarası 4 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 8'i itibariyle

*TC Kimlik Numarası 6 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 9'u itibariyle

*TC Kimlik Numarası 8 İle Bitenler için Ödeme Tarihi Ayın 10'u itibariyle

   KYK TAAHHÜTNAME ONAYI KONUSUNDA UYARIYOR!

   Kurumunun resmi web sitesinde taahhütname onayı olarak şu açıklama yapıldı: Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulaması) üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" yapmaları gerekmektedir. KYK burs - kredinin hangi durumlarda kesileceği, kredi geri ödemesinin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı gibi öğrencinin sorumluluğunda olan bilgilerin yer aldığı burs/kredi taahhütnamesinin dikkatli bir şekilde okunması gerekiyor.