Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 07.11.2019 14:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.11.2019 14:50
ABONE OL

ais.osym.gov.tr: sınav giriş yerleri sorgulama ekranı! 2019 ?

/3 sınav giriş yerleri için heyecanlı bekleyiş sona erdi. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek ALES sınavına geri sayım başlarken, adaylar sınava nerede gireceklerini merak ediyordu. Beklenen açıklama geldi ve sınav giriş yerlerinin erişime açıldığı bildirildi. Peki, 2019 ? sorgulama nasıl yapılır?

ALES/3 sınavı ne zaman? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Akademik Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınavı için geri sayım başladı. 2019 yılının üçüncü ALES sınavı için başvuru yapan adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınav giriş belgesine ulaşabilecekler. ÖSYM tarafından ALES/3 sınav giriş yerleri erişime açıldı. Peki, 2019 ALES/3 sınavı ne zaman? ALES sınav giriş yerleri sorgulama nasıl yapılır?

ALES SINAV GİRİŞ YERLERİ İÇİN TIKLAYIN

2019 ALES/3 NE ZAMAN?

ALES/3 sınavı 17 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Saat 10.15'de başlayacak sınav 150 dakika sürecek. Sınav sonuçları ise 12 Aralık 2019 tarihinde açıklanacak.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ?

ÖSYM'nin yayınladığı kılavuzda yer alan bilgiye göre, bu sınavı sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

ALES puan hesaplama ve çıkmış sorular için diğer sayfaları ziyaret ediniz...


ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES HAKKINDA

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

* yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

* ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

* yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.