Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 11.10.2019 19:28
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 11.10.2019 19:28
ABONE OL

Başvurular için geri sayım! burs ve kredi başvuruları ne zaman başlar? ?

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte gözler 'dan burs ve kredi için yapılacak açıklamaya çevrildi. Burs ve kredi başvurusu yapacak olan yüz binlerce öğrenci KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak sorusuyla ilgili araştırma yapıyor. Aynı zamanda KYK burs ve kredi başvurularının nasıl yapıldığı da merak konusu oldu. İşte başvuru sürecine dair bilgiler...

KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs ve kredi başvuruları şu sıralar yüz binlerce öğrencinin gündeminde yer alıyor. KYK tarafından verilen burs ve kredi ücretleri öğrencilerin eğitim hayatına önemli katkılarda bulunuyor. Şimdi öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının başlayacağı tarihe odaklandı. Peki, KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? İşte başvuru nasıl yapılır sorusunun yanıtı...

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK tarafından kredi ve burs başvuruları için henüz bir tarih açıklanmadı. Ancak başvuruların yakın bir süreçte başlaması bekleniyor.

KYK, yurt sonuçlarının ardından yaptığı duyuruda konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Kredi/burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak."

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

BURS/KREDİ BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" yapmaları gerekmektedir.

KYK BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

Lisans ve önlisans bölümleri için ödemeler 470 TL'den 500 TL'ye,
Yüksek lisans bölümleri için ödemeler (2018) 940 TL'den 1000 TL'ye,
Doktorabölümleri için ödemeler (2018) 1.410 TL'den 1500 TL'ye yükseldi.