Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Eğitim
  • 04.10.2019 14:30
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.10.2019 14:30
ABONE OL

? 2020 Kamu personel alımı sınavları ne zaman? ÖSYM sınav takvimi yayınlandı mı?

KPSS 2020 başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. ÖSYM tarafından kamuya personel alımı için gerçekleştirilen KPSS sınavlarının 2020 yılında hangi tarihlerde yapılacağı merak ediliyor. Bu nedenle, ÖSYM sınav takvimi araştırılmaya başlandı. Peki, ? 2020 Kamu personel alımı sınavları ne zaman? ÖSYM sınav takvimi yayınlandı mı?

KPSS 2020 başvuruları ne zaman?

KPSS 2020 başvuruları ne zaman? Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) 2020 takvimi araştırılıyor. KPSS sınavları, kamuya personel alımında kullanılan puanları belirlemek amacıyla yapılmaktadır. Peki, KPSS 2020 başvuruları ne zaman? 2020 Kamu personel alımı sınavları ne zaman? ÖSYM sınav takvimi yayınlandı mı? İşte konu ile ilgili ayrıntılar...

KPSS 2020 BAŞVURULARI NE ZAMAN?

2020 yılında KPSS başvurularının ne zaman yapılacağı henüz açıklanmadı. 2020 ÖSYM sınav takviminin Kasım ayı içerisinde yayınlanması bekleniyor. 2020 ÖSYM sınav takvimi ile KPSS sınav tarihleri de açıklanacak.

Konu ile ilgili resmi açıklama geldiğinde haberimizin içeriğinde yer alacak.

KPSS HAKKINDA

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacaklar içindir.

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.